ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

فعالیت در زمینه قرآن و عترت وظیفه ذاتی حوزه علمیه استمعاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان عنوان کرد: حوزه علمیه باید در موضوعات دینی و رشته های قرآنی جلوتر از فضای عمومی جامعه حرکت کند.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین مقامی در جلسه هماهنگی و توجیهی دوره های تخصصی تربیت مربی قرآن و عترت با عنوان «طرح فرهنگی تمسّک» که شب گذشته در مدرسه تخصصی قرآن و عترت حوزه علمیه خراسان برگزار شد با اشاره به روایت «ما جالَسَ اَحَدٌ هذَا القُرآنَ اِلّا قامَ عَنهُ بِزیادَةٍ اَو نُقصانٍ زیادَةٍ فی هُدًی وَ نُقصانٍ عَن عَمًی» از امیرالمومنین (علیه السلام)، گفت: هیچ شخصی با قرآن نشست و برخاست نمی کند، مگر اینکه یک تأثیر اثباتی و یک تأثیر سلبی بر او خواهد داشت؛ قرآن چیزی بر هدایت او افزوده و از کوردلی او می کاهد.

وی با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای اجرای طرح فرهنگی تمسّک، ابراز کرد: هدف از اجرای این طرح، تربیت نیروی انسانی و مربّی متناسب با نیازهای قرآنی جامعه و حوزه علمیه است.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان با تأکید بر قوّت کیفی حوزویان در تفسیر و تجوید و سایر رشته های قرآنی، افزود: جامعه از حوزه علمیه انتظار بسیار بالایی دارد و حوزه علمیه باید در مسائل دینی از جمله رشته های قرآنی جلوتر از فضای عمومی جامعه حرکت کند.
حجت الاسلام والمسلمین مقامی اظهار کرد: حضور حوزویان در مجامع، محافل و مسابقات قرآنی باید بیش از گذشته باشد و این وظیفه ماست که ظرفیت ها و دغدغه های طلاب را شناسایی و برای آن برنامه ریزی نماییم.
وی با تأکید بر این که فعالیت در حوزه قرآن و عترت جز از طریق حوزه علمیه انجام نمی شود و نباید هم انجام بشود، گفت: امروز بالغ بر 13 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی در مقطع دکتری در رشته های مرتبط با تفسیر و علوم قرآن داریم اما آنچه که این قشر از نیاز قرآنی جامعه برطرف کرده اند، چشمگیر نیست.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان ابراز کرد: فعالیت در حوزه قرآن و عترت و تبیین مبانی آن، رسالت اصلی و وظیفه ذاتی حوزویان است و این رسالت از ساده ترین تا پیچیده ترین مسائل و موضوعات را شامل می شود.
حجت الاسلام والمسلمین مقامی تصریح کرد: اگر حوزه علمیه خود را در جایگاه متولّی دین و متولی امر آموزش و تفسیر قرآن تثبیت نکند و عرصه را خالی نماید، به طور طبیعی دیگر نهادها جای آن را خواهند گرفت.
وی افزود: حوزه علمیه باید در عرصه آموزش و تفسیر قرآن در سطوح مختلف از دبستان و دبیرستان تا دانشگاه و محافل قرآنی حضور جدی داشته باشد و تأثیرگذار باشد و سیستم آموزشی، پژوهشی و فرهنگی حوزه های علمیه نیز باید بسترهای لازم برای این امر را فراهم کنند و به آن بها بدهند.
معاون فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد مهجوریت قرآن در فضای عمومی حوزه های علمیه و ضرورت خروج از این وضعیت، عنوان کرد: باید سیستم تحصیلی حوزه علمیه را به گونه ای طراحی کنیم که طلبه با قرآن مأنوس باشد.
حجت الاسلام والمسلمین مقامی ضمن تأکید مجدد بر نیاز فضای عمومی جامعه و حوزه های علمیه به مربّیان و افراد توانمند در رشته های قرآنی، هدف نهایی طرح فرهنگی تمسّک را پاسخگویی به این نیاز دانست.
وی در پایان سخنان خود بر اهمیت تکرار آموخته ها در تثبیت و انتقال مطلب به دیگران تأکید و ابراز کرد: اثربخشی چنین دوره هایی با همفکری و مشارکت شرکت کنندگان ممکن می شود و امیدواریم شرکت کنندگان در این دوره ها با قوّت و جدیت در این مسیر قدم بگذارند.
در پایان این جلسه، حجت الاسلام حسینی دانشور کارشناس معاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان توضیحاتی در مورد ضوابط اجرایی و انضباطی، مزایا و اولویت های طرح فرهنگی تمسّک ارائه کرد.
گفتنی است طرح فرهنگی «تمسّک» به همت معاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان در 17 دوره ذیل 4 عنوان تخصصی «تلاوت و حفظ قرآن کریم»، «تدبّر و معارف قرآن کریم»، «سیره و معارف عترت» و «کودک و نوجوان» برگزار می شود.
 

كد خبر: 30318  |  تاریخ درج خبر: 1397/10/19  |  کد خبرنگار: 201020
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا