ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

طلاب، پرچم دار دین‌داری در عرصه اجتماعی هستندرئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی بیان کرد: حوزه یک نهاد دینی است، و طلاب علاوه بر تحصیل، در عینیت پیدا کردن دین در عرصه جامعه باید علمدار و پرچم‌دار باشند.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام و المسلمین گنابادی نژاد در ادامه سلسله نشست های تحلیل بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله العالی) ویژه اساتید، مسئولین مدارس و اعضاء دوره معارف انقلاب اسلامی که به همت معاونت فرهنگی اجتماعی حوزه علمیه خراسان برگزار گردید، گفت: حوزه یک نهاد دینی است، و طلاب علاوه بر تحصیل، انتقال و تکثیر معارف دینی را عهده دار هستند، در واقع طلاب در عینیت پیدا کردن دین در عرصه جامعه  باید علمدار و پرچم‌دار باشند البته نه به این معنا که مسئولیت ریز مسائل اقتصادی را هم عهده دار شوند، بلکه شاخص اصلی در اقتصاد، که عدالت است را، در جامعه نقش آفرینی کنند.

وی ابرازکرد: یکی از ضعف ها و مشکلات جدی به مجموعه نیروهای فرهنگی و انقلابی حوزه های علمیه، عدم اهتمام به محوریت گفتمان حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری(حفظه الله) می باشد که از این رو شاهد آسیب های قابل توجهی در پیکره حوزه و جامعه هستیم.
عضو کمیسیون تبلیغ شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان این مطلب که بعضی از فرمایشات حضرت آقا محتوایی و معرفتی و بعضی دیگر ساختاری و مدیریتی است، افزود: اصلی‌ترین و مهم‌ترین بیانی که ایشان داشتند نقش و مسئولیت حوزه و روحانیت است که وظیفه آنها تحقق معارف دینی و پیاده سازی آن در جامعه می باشد.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با بیان این مطلب که نقش حوزه و روحانیت در پیاده سازی معارف دینی باید یک مساله قابل توجه و جامعی باشد تا بتواند مسائل مرتبط با آن را شناسایی کرد، گفت: در حوزه تعلیم و تربیت، حوزه و روحانیت با متولوژی بندگی خالصانه خداوند باید نقش آفرینی داشته باشد، تا فعالان عرصه تعلیم و تربیت آنچه که به عنوان روش و محتوا ارائه می‌ دهند را با این شاخص قابل تطبیق و پیاده سازی کند.
 
حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد با استناد به فرمایشات مقام معظم رهبری در پاسخ به کسانی که می گویند: امروزه اقبال به دین کاهش پیدا کرده گفت: امروزه اقبال مردم به جریان ها و معارف دینی نه تنها رو به افول نیست بلکه از برگزاری باشکوه هر ساله اعتکاف، برپایی ۷۰۰ نماز جمعه در کشور، مشرف شدن هر ساله ۳۰ میلیون زائر به حرم امام رضا (علیه السلام) و میزان استقبال عموم به حفظ قرآن فهمیده می‌شود که امروزه مردم گرایش بیشتری نسبت به گذشته به معارف دینی دارند.
وی با اشاره به اینکه یکی از مباحثی که حضرت آقا به آن اهتمام ویژه‌ای دارند احترام به گذشتگان و اساتید است افزود: یکی از ادبیات ها و منطق های اصیل، احترام به بزرگان و اساتید است و تا ادبیات و منطق ارزشی اصیل خود را نداشته باشیم امکان پیشرفت برای ما حاصل نمی شود.
مدیر مدرسه سلیمانیه ادامه داد: روحانیت باید نسبت به رویش های فرهنگی، ارزشی و معرفتی معاصر اشراف داشته باشند که تنها با این اشراف کار تمام نمی شود بلکه باید برای گفتمان مذهبی، فرهنگی و ارزشی فکر کنند، طرح و ایده ارائه دهند، که اگر روحانیت به رویش ها تسلط نداشته باشد و در گفتمان ها این رویش‌ها غایب باشد دیگر نمی شود هندسه معرفتی و مأموریتی حوزه و روحانیت را به درستی تنظیم کرد.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری « جریانات مختلف فکری نه تنها آسیب برای حوزه نیست بلکه جزء نشانه‌های رشد، پویایی و فعال بودن حوزه می‌باشد که البته باید مدیریت شود»، گفت: برای اینکه نسبت به مدیریت توجه ویژه داشته باشیم و چهارچوبی برای این جریانات ترسیم کنیم  باید منشور روحانیت امام خمینی (ره) که در آن اسلام ناب محمدی و اسلام آمریکایی مطرح شده است را مطالعه و مد نظر قرار دهیم.
وی ادامه داد: بزرگترین تهدید برای حذف روحانیت، اسلام آمریکایی است و ادامه این اسلام آمریکایی، شیعه انگلیسی است که عقبه این اسلام آمریکایی و شیعه انگلیسی استکبار است و نظامی که با ارزش‌های دینی زاویه مبنایی دارد محصولش از یک طرف روشنفکران بیمار و از طرفی دیگر مقدس نماها و متحجران می باشند.
حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد تصریح کرد: طلاب علاوه بر استنباط کلیات باید در جریان شناخت نحله ها و فرقه های نوظهور باشند زیرا ممکن است نیروی متدین، متعهد و انقلابی به دلیل اینکه به این جریانات شناخت و اشراف ندارد با عشق به سربازی امام عصر(عج) ناخواسته سرباز پیاده چنین جریاناتی شود.
 
 مدیر مدرسه علمیه سلیمانیه با بیان این مطلب که انقلاب امام خمینی انقلاب صدرایی بود گفت: یکی از دستاوردها و مزیت‌های روش‌شناسی حوزه‌های علمیه عقلانیت دینی بوده و هر کس که علم عقلانیت را بلند کند باید به ارزش‌های انقلاب اسلامی ملتزم باشد.
 رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با توجه به الگوی زن مومن انقلابی، نقش آفرینی تبلیغی خواهران را در سه محور فردی، خانوادگی و عینیت جامعه، تبیین کرد و افزود: نقش آفرینی تبلیغی خواهران هنوز در یک مهندسی دقیق تعریف نشده و نباید نقش آنان تکرار نقش‌آفرینی تبلیغی برادران باشد، حوزه‌های علمیه خواهران نسبت به رقبابی که برای زنان مومن انقلابی در جامعه وجود دارد (که یکی تفکر متحجرانه است و دیگری نقطه مقابل این تفکر است که هیچ کدام مورد تایید نیست) باید طرح و برنامه داشته باشند.
 وی با بیان فرمایش مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب که فرمودند: گام دوم مجالی است که ما با توفیقات و موفقیات گذشته، خود را در ۳ مأموریت خود سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی کامل می کنیم تا این پرچم را به دست صاحب عصر امام زمان (ارواحنا فداه) برسانیم گفت: ما در هر کجا و در هر مقطعی که هستیم باید توانمندی های خود را بالا ببریم و معارف دینی را در عینیت جامعه پیاده سازی کنیم و ادب و اطاعت را در حوزه‌های علمیه احیاء کنیم.

كد خبر: 34830  |  تاریخ درج خبر: 1398/04/12  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا