ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

ابتکار حوزه علمیه خراسان در نظام آموزشیعضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره) بیان کرد: ورود دروس جدید " انقلاب اسلامی" و "حکومت اسلامی " به نظام آموزشی حوزه علمیه خراسان ابتکار خوبی در راستای تحقق آرمان های انقلاب است.
حجت الاسلام والمسلمین مهدی ابوطالبی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان در حاشیه برگزاری کارگاه های دانش افزایی اساتید و متقاضیان تدریس برادر، كه به همت امور اساتيد معاونت آموزش برگزار شد، گفت: طلاب باید آشنایی عمیقی با انقلاب اسلامی، اهداف، مبانی و مباحث مختلف آن داشته باشند تا بتوانند رسالت خود را به نحو شایسته انجام دهند.
وی با توجه به ورود کتاب های "انقلاب اسلامی" و "حکومت اسلامی" به عنوان دو موضوع جدید در عناوین درسی حوزه علمیه خراسان، گفت: انقلاب اسلامی یک حرکت فکری جهانی است و رکن اصلی آن اسلامی بودن می باشد، از این رو چون حوزه های علمیه وظیفه اسلامی شدن جامعه را برعهده دارند، مکلف هستند برای بست و تحقق اهداف عینی، حرکت و تفکر انقلاب اسلامی در جامعه، تلاش کنند.
عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره) با بیان اینکه طلاب حاضر بعضا نسل چهارم انقلاب هستند و زمان انقلاب را درک نکردند و شناخت بنیادین از انقلاب اسلامی ندارند، افزود: وجود چنین درسی برای نسل جدید و طلبه مهم است و طبیعتا جای این درس در حوزه های علمیه خالی بوده و ورود آن به مباحث آموزشی حوزه علمیه خراسان ابتکار خوبی در راستای تحقق آرمان های انقلاب است.
وی با اشاره به اینکه پس از انقلاب، به سمت نظام سازی می رویم و حکومت اسلامی بخشی از حرکت انقلاب اسلامی است، ادامه داد: در بحث حکومت اسلامی، چگونگی انجام کارها، عملکرد افراد، جایگاه مردم در آن، مبانی، شبهات موجود و ... با پسوند اسلامی همراه است، لذا حوزه های علمیه باید با این مبحث آشنا شوند تا در تبیین آن نقش موثری داشته باشند.
وظایف حوزویان در تبیین بیانیه گام دوم انقلاب
حجت الاسلام والمسلمین ابوطالبی در ادامه با توجه به ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب، نقش حوزویان در خصوص نهادینه کردن اهداف آن در جامعه را مهم برشمرد و ابرازکرد: بیانیه، یک مانیفستی برای گام دوم انقلاب می باشد که در برخی موارد نیازمند شرح و بسط‌هایی است.
وی بیان کرد: یکی از وظایف حوزویان این است که، شرح و بسط نکات بیانیه را با پشتوانه دینی و توضیحات و تفاسیر برگرفته از قرآن و متون دینی انجام دهند و ابعاد دینی، روایی و اسلامی آن را برای درک بیشتر عموم، استخراج کنند.
عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره) با بیان اینکه بیانیه حاضر، به عنوان راه، مسیر و افق انقلاب اسلامی می باشد و تحقق آن نیازمند حضور مردم است، گفت: همانطور که انقلاب اسلامی، نیازمند سه بُعد رهبری، تفکر و مردم بود، ادامه راه آن نیز با حضور ارزشمند رهبر معظم انقلاب و تفکر و ایدئولوژی ایشان، نیازمند حضور مردمی است.
حجت الاسلام والمسلمین ابوطالبی با اشاره به اینکه بهترین ارتباط در بین نخبگان با مردم را حوزویان دارند، ابرازکرد: وظیفه دوم حوزویان علاوه بر تبیین و پشتوانه های تفسیر دینی بیانیه گام دوم انقلاب در بین مردم، بسط و گسترش آن در جامعه است.
وی با بیان اینکه حوزویان باید مردم را نسبت به موارد ذکر شده و راه حل های موجود در بیانیه آشنا کنند، ادامه داد: ما باید به مردم نشان دهیم که چگونه با تحقق این بیانیه، مشکلات حل می شود البته، نشان دادن نقش مردم و وظیفه ی آنها در رسیدن به اهداف بیانیه نیز، از دیگر وظایف حوزویان است.
ضرورت فراگیری علوم سیاسی برای اساتید بصیرتی
عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره) با اشاره به برگزاری دوره های دانش افزایی دروس بصیرتی، در ادامه گفت: این کارگاه ها خوب است اما کافی نیست؛ اگر طلبه ای برای تدریس این دروس آماده می شود، بهتر است سیر مطالعاتی در مورد مباحث کتاب داشته باشد.
وی افزود: اساتید دروس انقلاب و حکومت اسلامی باید مباحث علوم سیاسی، فقه سیاسی، تاریخ و .. را قبل از ورود به تدریس این درس ها، فراگرفته باشند تا بتوانند تبیین درستی از مباحث کتاب را در اختیار طلاب قرار دهند.
گفتنی است، دوره توانمندسازی مدرسان ضمن تحصیل و دانش افزایی اساتید برادر در قالب دوره های حضوری از 9 تا 12 تیرماه در اردوگاه دشت بهشت شاندیز با شرکت بیش از 200 طلبه و استاد برادر از سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، به همت امور اساتید معاونت آموزش و مشارکت معاونت تبلیغ و بسیج اساتید حوزه علمیه خراسان برگزار شد.
 

كد خبر: 34854  |  تاریخ درج خبر: 98/04/18  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>