ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

ضرورت مطالعه تاریخ صدر اسلام برای طلاباستادیار گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم(ع) بیان کرد: با توجه به رسالت حوزویان در اسلامی سازی جامعه، طلاب نیازمند به مطالعه تاریخ صدر اسلام، اهل بیت(ع) و تشیع هستند.

 حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد یاوری در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، در حاشيه دوره هاي دانش افزايي اساتيد كه به همت اداره امور اساتيد معاونت آموزش برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه ائمه اطهار از جمله امام علی(ع) مطالعه و پرداختن به تاریخ را به امام حسن(ع) تاکید می کنند لذا حوزه های علمیه با توجه به کارکردهای تبلیغی، آموزشی و پژوهشی که دارند باید مردم را با سیره و روش زندگی اهل بیت(ع) آشنا کنند تا در موقعیت های مختلف زندگی فردی، اجتماعی و مسائل علمی و فرهنگی و ... موفق باشند.

وی با بیان اینکه طلاب نیازمند به مطالعه تاریخ صدر اسلام، اهل بیت(ع) و تشیع هستند، ادامه داد: رسالت طلاب و روحانیون، اسلام سازی جامعه است و با توجه به اینکه بهترین روش برای زندگی بشری را ائمه(ع) در اختیار ما گذاشته اند، حوزه های علمیه باید برای توانمندسازی طلاب در این زمینه تلاش کنند.
استادیار گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران در برهه ای از زمان با زندگی ائمه(ع) مشابهت دارد، افزود: گاهی پیچ های تاریخی در مقابل حکومت اسلامی قرار دارد همانند تحریم ها، مخالفت سایر کشورها، مذاکره و ... که سیره اهل بیت(ع) همانند محاصره مسلمانان در شعب ابی طالب، مذاکرات خلفای اموی و عباسی با ائمه(ع) و...، نکات و روش های درست برخورد اسلامی با توجه به احکام الهی را در اختیار ما می گذارد و حوزه علمیه نیز با توجه به دغدغه ی تفهیم مفاهیم اسلامی در جامعه، وارد تدریس این درس در حوزه های علمیه شده است.
وی ابرازکرد: در این درس، طلاب نکات مهمی را برای آشنایی با تاریخ صدر اسلام فرا می گیرند که با بهره گیری از آن به عنوان یک ظرفیت، مایه رشد و تعالی جامعه می شوند.
حجت الاسلام والمسلمین یاوری با بیان اینکه ورود این سرفصل آموزشی در حوزه علمیه خراسان، امر جدید و نیکی است، گفت: طلاب با مطالعه این کتاب، رفع و حل نیاز را با توجه به سیره اهل بیت(ع) فرا می گیرند؛ در واقع کتاب انسان 250 ساله کدهایی از ائمه اطهار(ع) به ما می دهد تا با پیاده سازی آنها، جامعه را به سمت تعالی و تمدن نوین اسلامی پیش بریم.
استادیار گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم(ع) خاطرنشان کرد: این کتاب به عنوان یک کلیت، کد و مسیر راه است لذا ضرورت دارد کسی که متولی آموزش و تدریس این کتاب می شود در دوره های دانش افزایی آن نیز شرکت کند.
وی افزود: طلاب در کنار آشنا شدن با فضای زندگی اهل بیت(ع)، باید نسبت به فهم زمان زندگی و چرایی انتخاب نوع مبارزه اهل بیت(ع) تعمق، تفکر و مطالعه کنند از این رو برگزاری دوره های دانش افزایی برای ارتقا سطح علمی اساتید موثر است تا نسبت به سوالات طلاب پاسخ مناسب را ارائه دهند.
حجت الاسلام والمسلمین یاوری با توجه به فرازهایی از بیانیه گام دوم انقلاب مبنی بر سبک زندگی اسلامی، اظهار داشت: هرچه سیره، فرهنگ و گفتمان انقلابی اهل بیت(ع) که رهبر معظم انقلاب پیشگام آن در میان جوانان هستند، مطرح شود، ما زودتر به اهداف گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی خواهیم رسید.
استادیار گروه تاریخ دانشگاه باقرالعلوم(ع) با بیان اینکه روحیه ایثار و جهاد با توجه به شناخت سیره اهل بیت(ع) در بین جوانان تقویت می شود، در پایان ابرازکرد: هویت علمی سیره اهل بیت(ع) با تولید محتوا در این زمینه شکل می گیرد، اما علاوه بر آن لازم است تا به بحث انتقال این مطالب در جامعه و بین جوانان نیز توجه شود.
گفتنی است، دوره توانمندسازی مدرسان ضمن تحصیل و دانش افزایی اساتید برادر، به همت امور اساتید معاونت آموزش و مشارکت معاونت تبلیغ و بسیج اساتید حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

كد خبر: 34859  |  تاریخ درج خبر: 98/04/17  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>