ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بسیاری از بانوان متدین امروز همچون گوهرشاد مایه افتخار اسلام هستندعضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان گفت: دگرگون‌سازی و تحول‌آفرینی بانو گوهرشاد نقطه عطف بوده است، چراکه بانو گوهرشاد هیچ‌گاه از موضع استکبارستیزی خود دست برنداشت و این یک تحول‌آفرینی در جریان زن در عرصه اجتماعی و سیاسی است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید احمد علم الهدی، عضو شورای عالی این حوزه در چهارمین دوره جایزه جهانی گوهرشاد در تالار قدس حرم مطهر رضوی توجه به شخصیت فرهنگی بانوگوهرشاد را دلیل توجه سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی و برگزاری این جایزه دانست و گفت: بسیاری از بانوان مومن و متدین امروز همچون گوهرشاد مایه افتخار اسلام هستند و امروز جایزه گوهرشاد در مقام تبیین و مشخص کردن چهره‌های برجسته فرهنگی به برگزیدگان اهدا می‌شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با اشاره به اینکه بانو گوهرشاد از تبار و جریان سفاک و خون‌ریز تبار شاهنشاهی ایران بود، اظهار کرد: نام تیموری هم‌تراز چنگیز مغول در تاریخ است، اما بانو گوهرشاد از این بستر قدرت برخاست و تنها یکی از خدماتش ساخت مسجد گوهرشاد است، به غیر از این خدمت گرانبها وی در جریان فرهنگی انقلابی، تحول‌ساز و تحول‌آفرین نیز ایفای نقش کرد، اینها نشان عظمت این بانو بزگوار است.

وی با بیان اینکه عظمت گوهرشاد حتی در یک جریان فرهنگی نیز خلاصه نمی‌شود، ادامه داد: بانو گوهرشاد در حاشیه دگرگون سازی درحکومت تیمور ( تبدیل یک تبار سفاک به یک تبار فرهنگ‌ساز) خدمات فرهنگی را انجام داد، به طوری که این بخش از شخصیت وی بر شخصیت فرهنگی‌اش امتیاز دارد و این آن نکته‌ای است که ما در تاریخ اسلام از آن به عنوان زن نمونه یاد می‌کنیم.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به عظمت حضرت زینب (س) و سایر زنان برتر در تاریخ اسلام که سبب تحول‌سازی و تحول‌آفرینی بوده‌اند، بیان کرد: بانو گوهرشاد نیز از امتیاز تحول‌سازی و دگرگونی یک حکومت خون‌ریز به حکومت فرهنگی برخوردار بود.

این عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان افزود: دگرگون‌سازی و تحول‌آفرینی بانو گوهرشاد نقطه عطف بوده و نام وی با این جایزه جهانی منتاسب است، چراکه بانو گوهرشاد هیچ‌گاه از موضع استکبارستیزی خود دست برنداشت و این یک تحول‌آفرینی در جریان زن در عرصه اجتماعی و سیاسی است.

وی برگزیده‌های جایزه گوهرشاد را شخصیت تحول‌سازی دانست و افزود: این برگزیدگان کسانی هستند که تابلوی بزرگی از مقاومت در برابر استکبار را به نمایش گذاشتند، آنها پرچم زن فرهیخته اسلامی را در برابر دشمنان بالا بردند، به طوری که عرصه‌های اجتماعی و سیاسی جریان‌سازبودند.

آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد: اما اهدای جایزه و معرفی بانوانی مقاوم و فرهیخته اقدام شایسته‌ای است که امیدواریم در آینده شاهد توسعه آن باشیم. 


كد خبر: 34871  |  تاریخ درج خبر: 1398/04/19  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا