امروز: شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

حوزه معرفتی جدیدی با عنوان «اصول فقه الاخلاق» تأسیس شودعضو هیئت علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت گفت: حوزه معرفتي «اصول فقه الاخلاق» مي‌تواند به عنوان يكي از دانش‌هاي نوين در اخلاق‌پژ‍وهي مطرح گردد.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، اولین نشست تخصصی اخلاق‌پژوهی با موضوع «تبیین رویکرد نوگرا به پژوهش در اخلاق با نگاه تحولی» به همت هیئت اندیشه‌ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش این حوزه و با حضور اساتیدی از قم، تهران و مشهد در مدرسه علمیه نواب برگزار شد.
حجت‌الاسلام دکتر عالم‌زاده نوری، عضو هیئت علمی پژوهشکده اخلاق و معنویت در این نشست به تبیین اهمیت «فقه الاخلاق» پرداخت و گفت: امروز علم اخلاق نیاز به نگاهی نوگرایانه دارد و بایستی در تببین عالمانه روایات و سیره‌ ائمه اطهار اهتمام داشته باشیم.
وی با اشاره به جنبه‌های مختلف روایت، عنوان داشت: در روایات و احادیث باید به دو جنبه معنای ظاهری و مراد واقعی توجه کنیم و اگر در بیان صحیح روایات که برگرفته از مراد واقعی آن است دقت نداشته باشیم زمینه‌های گمراهی و بی‌انگیزگی در دین را فراهم کرده‌ایم.
حجت‌الاسلام عالم‌زاده نوری، علم اخلاق موجود را نیازمند نگاه اصلاحی دانست و افزود: نیاز است تا حوزه معرفتی جدیدی با عنوان «اصول فقه الاخلاق» تأسیس شود و این مهم به عنوان دانشی نوین مطرح شود.

 


كد خبر: 35143  |  تاریخ درج خبر: 98/05/22  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا