ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

گام تحولی حوزه علمیه خراسان در ارائه دروس جدید

یادداشت:

کتاب های درسی «نهج البلاغه» و «صحیفه سجادیه» با رویکرد اخلاقی به عنوان دروس اصلی وارد متن درسی حوزه علمیه خراسان شد.

 «تحول را مدیریت کنید... تحول اجتناب ناپذیر است. تحول، طبیعت و سنت آفرینش الهی است... موجودی را فرض کنیم که تن به تحول ندهد؛ از یکی از دو حال خارج نیست: یا خواهد مُرد یا منزوی خواهد شد. یا در غوغای اوضاعِ تحول یافته مجال زندگی پیدا نمی کند، زیر دست و پا له می شود، از بین می رود؛ یا اگر زنده بماند، منزوی خواهد شد.»

رهبر معظم انقلاب همواره بر ایجاد نظم و برنامه ریزی مناسب و روز آمد در حوزه های علمیه تأکید داشته و مواردی چون "نظام دهی به آموزش"، "تخصصی شدن رشته های درسی"، "ترکیب سرعت و اتقان"، "جهت گیری درسی" و "تجدیدنظر در کتاب های درسی"، را به عنوان راه حل های متناسب و عملی تحول در حوزه های علمیه مطرح کرده اند.
در این راستا حوزه علمیه خراسان نیز فصل جدیدی از تحول در دروس خود را آغاز کرده و بهره مندی از نکات نورانی و ارزشمند قرآن کریم و همچنین بیانات روشن و فصیح ائمه اطهار(ع) در نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، در این حوزه علمیه به عرصه ظهور در آمده است.
این مهم بارها در بیانات رهبر معظم انقلاب تاکید شده است: «اگر در این جامعه، توجه و توسل همراه با معرفت باب شود و معناى صحیح توسل إلى‌الله که قرآن و روایات و ادعیه و نهج‌البلاغه و صحیفه‌ى سجادیه می باشد، آن‌وقت این جامعه، جامعه‌اى است که هرگونه دشمن مستکبرى باید حقیقتاً از آن بیمناک باشد؛ باید نسبت به جذب و هضم آن ناامید باشد؛ »
با توجه به اینکه بسیاری از نکات و رهنمودهای درسی در حوزه های علمیه از قرآن کریم و سخنان و رهنمودهای ائمه اطهار(ع) جهت دهی می شده است اما با این وجود این دروس در گذشته در حاشیه دروس حوزوی قرار داشته  و علاقمندان به مباحث قرآنی، علوی و... باید در دوره های متفاوتی خارج از دروس اصلی شرکت می کردند اما امروز و با تدبیر مدیر حوزه علمیه خراسان و تلاش هاي معاونت آموزش اين حوزه، دروس تفسیری "قرآن کریم"، "نهج البلاغه" و " صحیفه سجادیه" با رویکرد اخلاقی و تربیتی وارد متن اصلی دروس حوزه علمیه خراسان شده تا علاوه بر ارتقای دانش طلاب و اعتلای معنوی آنان، بر رشد جامعه ای معنوی نیز اثربخش باشد.
حوزه علمیه خراسان به عنوان دومین حوزه علمیه کهن شیعی در جهان اسلام، با توجه به تاکیدات رهبرمعظم انقلاب در گام دوم انقلاب مبنی بر سبک زندگی اسلامی، دروس جدید "قرآن کریم"، "نهج البلاغه" و " صحیفه سجادیه" را با رویکرد اخلاقی و تربیتی در متن اصلی دروس آموزشی حوزه وارد کرده است.
همچنین این حوزه علمیه در راستای گام های تحولی مدنظر رهبرمعظم انقلاب، علاوه بر ورود دروس جدید آموزشی، اقدام به برگزاری دوره های دانش افزایی و تربیت مدرس توانمند حوزوی جهت درسنامه های "قرآن کریم"، "نهج البلاغه" و " صحیفه سجادیه" برای سال تحصیلی جدید 98-99 کرده است تا علاوه بر ایجاد فضای آموزشی، فرصتی برای ورود افراد جدید در این عرصه نیز صورت پذیرد.
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان

كد خبر: 35144  |  تاریخ درج خبر: 98/05/23  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>