ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

هیئت های اندیشه ورز پاسخگوی مسائل حوزه، جامعه و نظام اسلامیحوزه علمیه خراسان به عنوان حوزه تحولی و انقلابی هم اکنون شش هیئت اندیشه ورز را با هدف پاسخگویی به مسائل حوزه، جامعه و نظام اسلامی تشکیل داده است.

یکی از مهم ترین فعالیتهای تحولی و انقلابی حوزه علمیه خراسان در امر پژوهش راه اندازی هیئت های اندیشه ورز در جهت پاسخگویی به نیازهای حوزه، جامعه ونظام اسلامی می باشند، روابط عمومی حوزه علمیه خراسان کوشیده است تا در این مجال تحلیلی از این فعالیت تحولی و انقلابی را به صورت مختصر ارائه نماید.

با ایجاد تحولات اساسی در جوامع بشری، رشد پدیده های نوظهور و قرار گرفتن جامعه در معرض فرآیندهای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و ضرورت نقش آفرینی دینی در این فرآیند ها، هر روز وظایف روحانيت و حوزه هاي علميه به عنوان مهمترین رکن شکل گیری جامعه دینی سنگین تر می شود.
تحولات یاد شده دگرگونی های عمیقی در ساختارهای کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین انگاره ها و شخصیت جوامع را موجب شده است. این دگرگونی ها در دو حوزه سلبی و ایجابی با روندهایی مانند افزایش سطح علمی جامعه، گسترش آموزش عالی، رشد جمعیت و جوانی جمعیت (و البته روند سالمندی در دهه های آینده)، گسترش وسائل ارتباط جمعی، بروز آسیب های فرهنگی اجتماعی نوپدید و فرسایش سرمایه اجتماعی همراه بوده است. حجم این تغییرات به خودی خود می تواند مسائل اجتماعی متفاوت و گسترده ای را ایجاد کند و از سوی دیگر همزمان پتانسیلی برای تغییرات بهینه در جهت تحقق جامعه دینی مطلوب ایجاد نماید.
بر این مبنا درک ضرورت های امروز و فردای جامعه در دستیابی به توسعه پایدار، شناخت تحولات یاد شده و پیامدهای آن، نیازمند مداخله مدبرانه، آگاهانه، عملی و همه جانبه با بهره گیری از تمامی ظرفیت ها از جمله تجربه های بین المللی، ملی و بومی است. تحقق هدف یاد شده نیازمند همکاری و هم افزایی متخصصین و نخبگان حوزوی و دانشگاهی در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، در سطح مسائل داخلی، منطقه ای و بین المللی و در قالب هیئت های اندیشه ورز است.
مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به عنوان سکان دار نظام اسلامی با نگاهی عمیق و استراتژیک، در جلساتی که با مسئولین نظام داشته اند، به ضرورت تشکیل هیئت های اندیشه ورز برای کمک به تصمیم گیران حوزه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تأکید نموده و چارچوب کلی فعالیت هیأت های اندیشه ورز را نیز تعیین نموده اند.
« من اصرار دارم این کلمه‌ی «اتاق فکر» را که فرنگی‌ها میگویند به کار نبرم. اتاق فکر یک تعبیر فرنگی است، می‌آیند آقایان می‌نشینند کلمات فرنگی را تبدیل میکنند به ترجمه‌ی تحت‌اللفظی فارسی، همانها را مدام با افتخار به کار میبرند؛ نه، ما خودمان زبان داریم، واژه‌سازی کنیم. «هیئتهای اندیشه‌ورز» از «اتاق فکر» خیلی گویاتر هم هست. ما هیئتهای اندیشه‌ورز لازم داریم. کجا؟ در دو نقطه: یکی در رأس، یکی در لایه‌ها» ۱۳۹۵/۹/۳
حوزه علمیه خراسان در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری، هیأت های اندیشه ورز را در قالب گروه های تخصصی پژوهشی متشکل از فرهیختگان حوزه راه اندازی نموده است تا مسائل مورد نیاز حوزه، جامعه و نظام اسلامی را احصاء نموده و پس از تحلیل و بررسی راه کارهای لازم را در قالب محصولات مورد نیاز جامعه ارائه نماید.
این هیأت های اندیشه ورز در اصل به عنوان مهم ترین عامل مطرح در فرآیند شکل گیری و تحکیم نهادی بین حوزه و جامعه هستند. وجود چنین نهادی در حوزه و کارآیی، کارآمدی و نهادینه ساختن آن مبتنی بر سیاست گذاری، برنامه ریزی برای مسائل جدید در عرصه های ملی و بین المللی است. تحول در این حوزه مستلزم شکل گیری بسترهای جدید و نو با حضور نخبگان حوزوی است. زیرا در چنین فضائی ایده های نو مطرح و مسائل و مشکلات تحلیل، بررسی و ارزبابی می گردد و راه کارهای جدید جهت برون رفت از مشکلات ارائه می گردد.
حوزه علمیه خراسان به عنوان حوزه تحولی و انقلابی هم اکنون شش هیئت اندیشه ورز را با هدف پاسخگویی به مسائل حوزه، جامعه و نظام اسلامی تشکیل داده است، هر کدام از این هیئت ها، با برنامه ریزی دقیق فعالیتهای اثرگذاری را همراه با محصولات متعدد انجام داده اند. که شرح فعالیت هر کدام از این هیئت ها  در آينده به تدريح در سایت حوزه علمیه خراسان  درج خواهد گردید.
1- هیئت اندیشه ورز حوزه، جامعه و تمدن اسلامی
2- هیئت اندیشه ورز اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی
3- هیئت اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی
4- هیئت اندیشه ورز خانواده، تعلیم و تربیت
5- هیئت اندیشه ورز حوزه، هنر، رسانه و فضای مجازی
6- هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی 


كد خبر: 35197  |  تاریخ درج خبر: 1398/06/01  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا