ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مکانیسم فعلی ثبت‌نام حج ، بررسی و تحلیل فقهی شوداستاد خارج حوزه علمیه خراسان مکانیسم فعلی ثبت‌نام حج را نیازمند چندین جلسه علمی و تجزیه و تحلیل مستقل فقهی دانست و بیان کرد: دولتی بودن حج بدین معناست که اگر دولت بگوید کسی نباید از طریق آزاد به حج برود و باید در یک چارچوب و برنامه مشخص مشرف شود، طبق مبانی حکومت اسلامی، از طریق آزادرفتن موجب بطلان حج فرد خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین محسن ملکی، در نشست فقه الاقتصاد با موضوع نقد و برررسي شيوه ثبت نام حج تمتع در ايران  كه به همت هيئت انديشه ورز اقتصاد و الگوي پيشرفت اسلامي معاونت پژوهش اين حوزه برگزار شد، ضمن ارائه دیدگاه‌ ها و نظرات خود پیرامون شیوه ثبت‌نام فعلی عنوان کرد: اگر بپذیریم که حکومت اسلامی بوده و در رأس آن نیز فقیهی وجود دارد که به همۀ جوانب مردم نظارت می کند و کارگزاران این مجموعه هم راستای ولایت فقیه حرکت می‌کنند و در قانون‌گذاری و اجرائیات، مصلحت کشور و مردم را در نظر می‌گیرند، لذا تصمیمات آنها در مورد مکانیسم موجود ثبت‌نام حج حجت است.

وی افزود: نقدهای مطرح‌شده مناسب زمانی است که بحث را منقطع از حکومت اسلامی و اقتضائات و مصالح آن در نظر بگیریم؛ نه در شرایطی که کشور در تحریم‌ و انواع مشکلات اقتصادی به سر می‌برد و دولت در صدد آن است تا در مقابل دشمنان خارجی، کیان مملکت را حفظ کرده و به مقاومت بپردازد.

حجت الاسلام و المسلمین ملکی ادامه داد: درست است که اشکالات گفته شده در مورد ثبت‌نام فعلی حج، اولاٌ و بالذات وارد بوده و عوارضی بر آن وجود دارد ولی باید دانست که در یک فضای کلان نمی‌توان کاری را بدون عوارض اجرا نمود.

وی در ادامه فروعات مطرح‌شده در زمینه مکانیسم فعلی ثبت‌نام حج را نیازمند چندین جلسه علمی و تجزیه و تحلیل مستقل فقهی دانست و بیان کرد: دولتی بودن حج بدین معناست که اگر دولت بگوید کسی نباید از طریق آزاد به حج برود و باید در یک چارچوب و برنامه مشخص مشرف شود، طبق مبانی حکومت اسلامی، از طریق آزادرفتن موجب بطلان حج فرد خواهد شد.

استاد حوزه خراسان با بیان این که بنابراین تحصیل استطاعت مستحب و مندوب می باشد، تصریح کرد: بنابراین شایسته است که حکومت در این امر مستحب وارد شده و مردم را مستطیع کند.


كد خبر: 35233  |  تاریخ درج خبر: 98/05/30  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>