ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

زمینه‌ها و ظرفیت‌های شیعه برای گفت‌وگوی بین ادیانی بررسی شدعضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، گفت: همفکری برای پیداکردن راه‌حل برای چالش‌ها و معضلات عصر جدید که به نوعی ریشه در مدرنیته دارند نظیر الحاد، کم‌رنگ‌شدن ارزش‌های اخلاقی و الهی، تخریب محیط زیست و سستی بنیاد خانواده و تکثیر سلاح‌های کشتارجمعی از موضوعات به‌روز برای گفت‌وگو است.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، نشست سی‌ویکم از سلسله نشست‌های «کلمه سواء» با حضور دکتر امداد توران، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، به همت هیئت اندیشه‌ورز اسلام، ادیان و مطالعات میان‌فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان برگزار شد.
دکتر توران در ابتدا با اشاره متنوع‌بودن مکاتب غربی، گفت: در غرب از طرفی فعالیت تبشیری گسترده‌ای برای مسیحی‌کردن مسلمانان صورت می‌گیرد و از طرفی هم می‌توان گفت مراکزی وجود دارند که فارغ از دغدغه تبشیر، به کار علمی در باب اسلام می‌پردازند.
وی با اشاره به اینکه دسته دوم، اهداف سیاسی و اهداف انسانی را دنبال می‌کنند، گفت: مرز دقیقی نمی‌توان بین این جریان‌ها برقرار کرد و ممکن است در نشستی که توسط مرکزی برگزار می‌گردد، افرادی متعلق به همه این جریانات حضور داشته باشند.
وی با اشاره به نکته‌ای دیگر، گفت: باید به عنوان شیعه، در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت، از مقابل هم قرار دادن شیعه و اسلام اجتناب کنیم و نیز نباید از کاربرد عنوان شیعه و پایگاه قراردادن اندیشه شیعی بگریزیم.
دکتر توران تصریح کرد: سه زمینه برای گفت‌وگو با ادیان دیگر وجود دارد که عبارت است از گفت‌وگویی‌بودن آیات قرآن؛ سیره تمایل به گفت‌وگو در پیامبر و امامان؛ تجربه گفت‌وگوهای عالمان مسلمان از عهد صفوی تا امروز مثل آوردن ارمنیان به اصفهان توسط شاه عباس و اسکان ایشان در محله جلفا و نیز شروع فعالیت تبشیری در عهد صفوی.
وی افزود: توسعه فعالیت‌های تبشیری در عهد قاجار، تأسیس انجمن صفاخانه اصفهان در محله جلفا توسط عالمان امامی و پرداختن به گفت‌وگوهای شیعی‌مسیحی و درج آنها در ماهنامه الاسلام از دیگر نمونه‌های تمایل به گفت‌وگو در میان عالمان مسلمان است.
وی با اشاره به اینکه سه ظرفیت برای گفت‌وگو با ادیان و مذاهب دیگر وجود دارد، گفت: تعالیم خرد اخلاقی اهل‌بیت (ع)، تعالیم خرد زندگانی اهل‌بیت (ع) و نیز تعالیم معنوی اهل‌بیت (ع)، ظرفیت‌های خوبی برای استفاده توسط مبلغان فراهم کرده است، زیرا این سه موضوع، همه‌فهم است و غنای لازم را دارد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به پیشنهاداتی برای محورهای گفت‌وگو، گفت: همفکری برای پیداکردن راه‌حل برای چالش‌ها و معضلات عصر جدید که به نوعی ریشه در مدرنیته دارند نظیر الحاد، کم‌رنگ‌شدن ارزش‌های اخلاقی و الهی، تخریب محیط زیست و سستی بنیاد خانواده و تکثیر سلاح‌های کشتارجمعی از موضوعات به‌روز برای گفت‌وگو است. 


كد خبر: 35295  |  تاریخ درج خبر: 1398/06/04  |  کد خبرنگار: 3752
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا