ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان با طلاب جدید مدرسه عالی نواب برگزار شدمعاون پژوهش حوزه علمیه خراسان در جمع طلاب جدید مدرسه علمیه عالی نواب، گفت: طلبه کسی است که درباره دین، پژوهش کند، زیرا مردم از او نظر دین را درباره همه مسائل مثل اداره کشور، برنامه و بودجه، حقوق بشر و... می‌خواهند.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین کندری، معاون پژوهش این حوزه در دیدار دانش‌پژوهان دوره تمهیدی مدرسه علمیه عالی نواب، گفت: تخصصی‌شدن حوزه‌های علمیه به‌صورت کلی یکی از اولویت‌ها است که در این زمینه در سه سال گذشته مراکز تخصصی و رشته‌های تخصصی بیشتری راه‌اندازی شده است.
وی افزود: با نگاه به گذشته و زندگی مؤسس حوزه علمیه، می‌بینیم شیخ عبدالکریم حائری، حتی در مسائل فقهی معتقد به این است که باید وارد حیطه‌های تخصصی شد، از سوي دیگر نیز به دلیل فراوانی و گستره نیازهای جامعه، پاسخ‌گویی حوزویان به این نیازها باید با تخصص صورت گیرد و به علوم مختلف علاوه بر نگاه عمومی، نگاه عمقی و تخصصی نیاز دارد.
وی توضیح داد: وظیفه روحانیان در گذشته، تبلیغ دین در شهر و روستای خودشان بود اما الان حکومت اسلامی تشکیل شده است که در راه تبدیل به نظام اسلامی و تمدن اسلامی است و نیازهای جدیدی مثل پاسخ‌گویی به نیازهای جهانی و تبلیغ بین‌المللی را پدید آورده است.
معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان تصریح کرد: طلبه امروز کسی است که درباره دین پژوهش کرده و مردم از او نظر دین را درباره همه مسائل مثل اداره کشور، برنامه و بودجه، حقوق بشر و... می‌خواهند و پاسخ‌گویی به این مسائل بدون نگاه تخصصی امکان‌پذیر نیست.
وی تأکید کرد: دین اسلام دین کاملی است که پاسخ‌گوی تمام نیازهای بشری است و حوزه علمیه امروز باید پاسخ‌گوی نیازهای فردی، اجتماعی، نظام اسلامی و بین‌المللی باشد که ضرورت پژوهش دقیق در مسائل علمی را می‌رساند و طلبه وقتی می‌تواند چنین پاسخ‌گویی داشته باشد که وارد رشته‌ای تخصصی شده و در آن تبحر علمی پیدا کند.
وی افزود: اگر حوزه علمیه و روحانیت همراه تحولات جامعه تغییر نکند، به تعبیر رهبر معظم انقلاب، منزوی می‌شود با اینکه مایه اصلی را در خود دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین کندری در پایان به ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت هیئت‌های اندیشه‌ورز معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان پرداخت که نشان از تحول حوزه علمیه خراسان در عرصه مسائل تخصصی روز جامعه است. 


كد خبر: 35383  |  تاریخ درج خبر: 1398/06/11  |  کد خبرنگار: 3752
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا