ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بازدید مدیر حوزه علمیه خراسان از نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و گپ‌وگفت با غرفه‌داران و طلاب

حاشيه نگاري:

مدیر حوزه علمیه خراسان در بازدیدی 3ساعته از پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی، گپ‌و‌گفت دوستانه‌ای با غرفه‌داران و بازدیدکنندگان داشتند که در این گزارش خواهیم خواند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سیدمصباح عاملی، مدیر این حوزه در حاشیه بازدید سه ساعته از پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی حوزه علمیه خراسان، با بیان این مطلب که تلاش امروز با توجه به معضلات کاغذ و چاپ، کار جهادی می خواهد، طرح تجهیز و حمایت خرید کتاب های مورد نیاز مدارس علمیه را حرکتی فاخر از سوی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان برشمرد.

همچنین در این میان گپ و گفت دوستانه ای با غرفه داران و بازدیدکنندگان صورت گرفت که در این گزارش از نظر خواهید گذراند.

پیگیری تازه های نشر و قیمت ها
تازه های نشر یکی از موضوعاتی است که می توان با توجه به آن طیف فعالیت صاحبان نشر را جویا شد از این رو آیت الله عاملی این مهم را از دروس حوزوی گرفته تا کتاب هایی با موضوعات مختلف، از اکثر غرفه داران پیگیر و جویا شدند.
در این میان با توجه به نوسانات قیمت کاغذ و مشکلات به وجود آمده برای آن، تازه های نشر با مشکل چاپ و یا بعضا با قیمت بالایی مواجه شده که این امر نیز با سوالاتی از جمله "تفاوت قیمت های جدید و قدیم کتاب ها" و اینکه "چاپ ها با کاغذ دولتی صورت گرفته یا غیر دولتی" از سوی مدیر حوزه روبه رو بود.

طلاب به سمت لغات قرآنی بروند
بازدید از 5 غرفه متصل به هم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، حوزه و دانشگاه، تقریب مذاهب اسلامی و ... وجد مضاعفی در مسیر به وجود آورد، علاوه بر فضای بزرگ و میزهای مختلفی که کتاب ها با موضوعات گوناگون بر روی آن نقش نمایی می کردند اما، کتاب لغات قرآنی در این غرفه بیشتر مورد توجه قرار گرفت. طبق گزارش غرفه دار، لغاتی که در قرآن آمده را با آیه مورد نظر برای حفظ کردن طلاب تجمیع و منتشر کرده اند، با توجه به اینکه طلاب عموما صرف و نحو و بلاغت دارند اما در زمینه لغت کمتر کاری صورت گرفته از این رو کتاب حاضر توسط علامه شهرانی با اقتباس به لغت جمع آوری و منتشر شده است.

«منم آن تشنه ی دانش که گر دانش شود آتش...»
یکی از غرفه داران جلو آمد و به معرفی کتاب "تشنه ی دانش" پرداخت و گفت: در این کتاب به بررسی مدیریت تحصیل در عالم طلبگی با توجه به خاطرات تحصیلی علامه حسن زاده آملی به عنوان الگو پرداخته شده و به چاپ سوم رسیده است.
آیت الله عاملی پس از این معرفی، در مورد نحوه ی متون به کار گرفته شده در کتاب سوال کردند که غرفه دار با شیوایی تمام پاسخ داد: این کتاب، نثری ساده دارد که فقیه بپسندد و حکیم خوشش بیاید و لذا وارد اختلاف علما نشده است و تذکراتی ازین باب به طلاب می دهد.
غرفه دار با بیان این مطلب که، به تاکید مقام معظم رهبری در مورد سیره بزرگان و علما، 8 سال برای نگارش این کتاب زمان گذاشتم، در پاسخ به سوال آیت الله عاملی که چرا اسم کتاب این است؟، شعری را تقدیم ایشان نمود و گفت: "منم آن تشنه ی دانش که گر دانش شود آتش// مرا اندر دل آتش همی باشد نشیمن ها " و با حسن سلیقه و ارادت به ایشان، یک نسخه از کتاب را هدیه داد و در پایان تقاضا کرد تا مسابقه‌ی کتاب خوانی در حوزه برای این کتاب برگزار شود تا بتوانیم راه بزرگان را به زبان ساده امروزی بیشتر به طلاب انتقال دهیم.

استقبال چطور است
آیت الله عاملی در بازدید از غرفه ذوالقربی و گفتگویی کوتاه با غرفه دار آن، از استقبال طلاب و قیمت های قدیم و جدید، جویا شدند و خطاب به غرفه داران گفتند: با توجه به تغییرات زیاد در بحث قیمتی، برای طلاب به صورت تعاونی حساب کنید تا توان خرید کتاب بیشتری را داشته باشند.
این غرفه دار پس از معرفی کتاب های مرجعی که بعضا به زبان عربی توسط ناشر آن به چاپ می رسد، در مورد این نمایشگاه گفت: نمایشگاه حاضر بیشتر در زمینه ی ادبیات و دروس حوزوی کار می کند و کتاب های متفرقه در این غرفه، کمتر توسط اشخاص خریداری شده و فقط برای کتابخانه مدارس تهیه می شود که پس از آن، آیت الله عاملی گفتند: باید برای آن نیز چاره ای اندیشید تا توان خرید طلاب را در زمینه سایر کتب نیز ارتقا داد.
ایشان همچنین پس از بازدید از انتشارات دارالعلم، خطاب به غرفه داران، گفتند: یکی از غرفه ها با 35 درصد تخفیف کتاب ارائه می داد، بهتر است در این فرصت ایجاد شده رقابت کنید و تخفیفات بیشتری برای جذب مشتری ارائه دهید.

مجموعه اثر 30 جلدی که چاپ نشده است
غرفه دیگری که توجه آیت الله عاملی را به خود جلب کرد، غرفه‌ی انتشارات صدرا، آثار شهید مطهری، بود. براساس گزارش مسئولان، سال گذشته تمام کتاب های این غرفه به فروش رسیده و دو کتاب باقی مانده را نیز اهدا کرده بودند که نشان دهنده‌ی استقبال طلاب از آثار شهید مطهری بوده است.
آیت الله عاملی پس از این گزارش، بسیار خرسند شده و ابرازکردند: نیاز به معارف اسلامی در جامعه شدید است و طلاب نیز نیازمند فراگیری آن هستند و کتاب های شهید مطهری در ردیف کتب درسی برای طلاب در این زمینه مطرح هستند و با توجه به اینکه طرح مطالعاتی کتاب های شهید مطهری در حوزه علمیه خراسان راه اندازی شده، زمینه ی استقبال طلاب را برای این کتاب ها بیشتر کرده است.
پس از ارائه این دغدغه و توجه به کتاب های شهید مطهری از سوی آیت الله عاملی، غرفه دار نیز زبان دل گشود و دست گلایه به مشکلات موجود زد و گفت: به خاطر مشکلات کاغذ دوسال است مجموعه آثار 30 جلدی شهید مطهری چاپ نشده است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه برای کتاب های شهید مطهری باید توجه ویژه و سهمیه جاپ در نظر گرفته شود که در این زمینه باید با ارشاد صحبت کنیم، پس از حضور دکتر مروارید، رئیس اداره ارشاد خراسان رضوی در نمایشگاه، موضوع را با وی در میان گذاشته و دکتر مروارید را مسئول پیگیری این قضیه کردند.

خدمت به جریان علمی حوزه
در ادامه این بازدید، غرفه دار دیگری گفت: با توجه به تبلیغات صورت گرفته، اکثر غرفه داران از فروش در این نمایشگاه نسبت به نمایشگاه های استانی، راضی تر هستند.
آیت الله عاملی هم در پاسخ با بیان اینکه انتشاراتی ها هم با هدف خدمت دادن به طلاب و حوزه همکاری می کنند و بعضا منفعتی برای آنان ندارد، تصریح کردند: استقبال طلاب خراسانی مایه خوشحالی می باشد و نشانگر این است که فضای فکری طلاب و حوزه به سمت مطالعاتی پیش می رود.
در ادامه‌ی این گپ و گفت صمیمی، غرفه دار، حوزه علمیه خراسان را پیش قدم در ارائه این خدمت به طلاب دانست و گفت: سایر حوزه های علمیه تا به حال چنین خدمتی به طلاب نداده اند و در این قضیه، خراسان جلوتر است.
وی به استقبال خوب طلاب از کتاب های درسی و شرح ها هم اشاره کرد و آیت الله عاملی، پاسخ دادند: هر چه مساعدت بیشتری با طلاب در زمینه خرید کتاب شود، خدمت بیشتری به جریان علمی حوزه خواهد شد.

تقسیمات علمی، خواهر و برادر ندارد
غرفه دار نشر هاجر با معرفی کتاب هایی با نویسندگان خواهران حوزوی و انتشار کتاب 9 جلدی " فرهنگ فاطمی " که طی 12 سال توسط حوزه علمیه خواهران تدوین شده است، با تذکر آیت الله عاملی مواجه شد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در عرصه علمی، خواهر و برادر را از هم جدا نکنید که چیز بسیار خطرناکی خواهد شد، خاطرنشان کردند: تقسیمات علمی، خواهر و برادر ندارد و علم برای همه باید یکسان باشد.
آیت الله عاملی با رسیدن به غرفه موسسه نرم افزارهای نور نیز با بیان اینکه این نمایشگاه از تنوع خوبی برخوردار است، گفتند: استقبال حوزویان از نرم افزارهای نور و کتاب های دیجیتال، نشان دهنده‌ ورود و بهره مندی حوزویان از فنّ روز است که جای بسی خوشحالی دارد.
مسئول غرفه دیگری با معرفی کتاب «نقد علمی بر سند ۲۰۳۰» که به‌ همت حجت‌الاسلام سید محمدحسین راجی و همکاری بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد گردآوری و منتشر شد اما برای چاپ دوم این کتاب، دولت مجوز چاپ نداد، گفت: با جلوگیری از چاپ کتاب توسط دولت و پیگیری های حجت الاسلام پژمان فر و کوچک زاده برای چاپ های مجدد، این کتاب بیشتر معرفی و مورد استقبال عموم مردم واقع شد و در یک سال گذشته به چاپ سوم نیز رسید.

ضرورت موضوع بندی مباحث شهدا و شبهات
آیت الله عاملی با بازدید از غرفه‌ی انتشارات سوره مهر و مشاهده زندگینامه شهدای مدافع حرم و... اذعان داشتند: زندگی شهدا آموزنده است و در این شکی نیست اما، در این میان برای موضوع بندی مباحث شهدا هنوز هیچ فعالیتی نشده لذا باید در این مورد بحث و بررسی شود.
مدیر حوزه علمیه خراسان در بازدید از غرفه‌ی مجمع اهل بیت(ع)، نیز ابراز داشتند: یکی از مسائل مبتلابه در شرایط فعلی پاسخ به شبهات است و اولین کاری که باید بشود طبقه بندی در مورد شبهات است و آن مسائلی که قوی تر، گسترده تر و مبتنی بر حرف های ظاهرا علمی و در عرصه‌ اسلام ستیزی می باشد را باید شناسایی و طبقه بندی کرده و پاسخ داد.

طلبه حرف دلش را می زند
در میان غرفه ها، طلبه ای خود را به مدیر حوزه رساند و ضمن خیر مقدم و ابراز خرسندی از این ملاقات، از ایشان دعوت کرد تا از مدارس علمیه شهرستان های خراسان بازدید داشته باشند و پای حرف دل طلاب بنشینند.
آیت الله عاملی هم با مهربانی در پاسخ به وی با اشاره به اینکه بازدیدها صورت گرفته و سعی می شود دیدارها با طلاب افزایش یابد، گفتند: در این میان و در جلسات مذکور، طلبه حرف دلش را می زند و تند و نرم ندارد و موضوعات بیان شده نیز پیگیری می شود.
ایشان در این میان از طلبه‌ی دیگری، قیمت ها و انتخاب خریدهایی که داشته را جویا شده و تأکید کردند: درس ها را قوی بخوانید و در کنار آن نیز به مباحث مورد نیاز مسلمین همچون اخلاق و تهذیب و سیاست و... بپردازید، تا طلبه انقلابی در تراز اسلامی شوید.

چاپ مجموعه سوالات طلبگی از مقام معظم رهبری
غرفه‌ی بعدی، کتاب های آیت الله جوادی آملی را ارئه می داد و غرفه دار آن، با دیدن مدیر حوزه، بسیار خرسند شد و گفت: زمانی سایر حوزه ها با غرفه‌ آیت الله جوادی آملی در نمایشگاه ها همکاری نداشتند اما امروزه با حمایت های حوزه علمیه خراسان در این نمایشگاه حضور داریم و حرکت این حوزه و شما، جای تشکر دارد. 

دفتر حفظ و نشر آثار رهبری با معرفی مجموعه 73 جلدی سوالات دانشجویان در مجموعه نهاد رهبری دانشگاه ها به صورت موضوعی، توجه آیت الله عاملی را به خود جلب کرد و ایشان خطاب به مسئولان حوزوی، گفتند: باید چنین مجموعه ای برای حوزه و پرسش و پاسخ های طلبگی از مقام معظم رهبری نیز، به چاپ برسد تا به عنوان دائره المعارف کابردی مورد استفاده طلاب و مبلغان قرار گیرد.

 

پنجمین نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و معارف اسلامی حوزه علمیه خراسان با فراز و نشیب هایی همراه بود، ازجمله اینکه انتشارات بیروت، کتابهای مرجع را با قیمت دلار به فروش می رساند و 50 درصد تخفیف از تمهیدات غرفه دار آن برای حمایت از طلاب خراسانی بود.
همچنین، حضور بانک شهر و ارائه بن کارت های حمایتی توسط این بانک از سوی حوزه علمیه خراسان، قدم موثر در خرید کتاب طلاب بود که برای دومین سال پی در پی اتفاق افتاد.
حضور 9 ناشر بین المللی از بیروت، 5 ناشر از تهران، 14 ناشر مشهدی و مشارکت و حضور 101 ناشر از قم، از دستاوردهای معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در برگزاری این نمایشگاه بود که برای پنجمین سال پیاپی برگزار شده و به کار خود پایان داد.

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان


كد خبر: 35609  |  تاریخ درج خبر: 1398/07/14  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا