ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

تشخیص اولویت ها، راز موفقیت مدیران استمعاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری بیان کرد: در بحث مدیریت، تشخیص اولویت ها بهترین عملکرد و راز موفقیت مدیران است

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدیان در دیدار با آیت الله عاملی، مدیر این حوزه که در محل مرکز مدیریت صورت گرفت، با بیان اینکه کار تحولی متفاوت با کارهای روزمره و آیین نامه و ضوابط می باشد و کاری ویژه محسوب مي شود، گفت:يكي از اقدام هاي خوب حوزه خراسان اين است كه در گام راهبردنويسي متوقف نشده است. خيلي از زمان ها، وقت مديران براي چشم انداز نويسي كه به مراتب از عملياتي شدن آن، آسان تر است، صرف مي شود.
معاون ارتباطات حوزوي  دفتر مقام معظم رهبری افزود: شاهد بوده و هستيم كه براي يك برنامه تمام ظرفيت كشور استفاده مي شود ولي به عمل نمي رسد؛ اينكه برنامه ها در حوزه علميه خراسان عملياتي شده است، نشان دهنده عبور از برنامه نويسي و توجه به مسائل همه جانبه است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان با تاکید بر بحث اولویت بندی در انجام فرایندهای تحولی، خاطرنشان کرد: در بحث مدیریت، تشخیص اولویت ها بهترین عملکرد و راز موفقیت مدیران است و حتي اگر به نتيجه مطلوب نرسند، باز هم یک قدم جلوتر مي روند چون در واقع تجربه ای در این مسیر کسب کرده اند.
وی با بيان اينكه اگر برای مدیران همه چیز اولویت باشد، در واقع چیزی اولویت نخواهد داشت، يعني اگر بنا باشد هر کار خوبي را اولویت قرار دهیم به عنوان کارهای روزمره قلمداد می شوند، ابراز كرد:سخت ترین کار مدیریت در اولویت بخشی امور است که قطعا با مخالفانی مواجه خواهند شد. بنابراين، عملا کنار گذاشتن اولویت ها، کار مدیریت را ابتر می کند كه از اين رو باید مقدمات، فرصت ها، تهدیدات و نقاط ضعف و قدرت براي رسيدن به جمع بندي نهايي مورد بررسی قرار گیرند.

معاون ارتباطات حوزوي دفتر مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: در کنار آسیب شناسی، نقاط ضعف و قدرت است که فرصت ها و تهدید ها نمایان می شوند و خروجی نتایج به دست آمده، مسیر را روشن می کند.
شروع تحول هنر است
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان اذعان داشت: کار تحولی شروع شیرینی دارد چون با استقبال عمومی مواجه می شود و خود انسان نیز با نشاط و انگیزه است، اما اول راه آسان می باشد و در ادامه مسیر، موانع، مشکلات، مخالفت ها و ... شروع می شوند لذا بايد براي ادامه دادن مسير با قوت و قدرت، انديشيد.
معاون ارتباطات حوزوي دفتر مقام معظم رهبری در ادامه با اشاره به اينكه استقامت در مسیر تحول، توان بیشتری می خواهد و شروع تحول يك نوع هنر است، درباره تلاش در راه دين، اظهار كرد: مسير خدمت به دين خدا با راه های دنیوی متفاوت است لذا نیاز به استقامت دارد كه اميد است در حوزه علميه خراسان با وجود منبع انرژی معنوي بالاي خود يعني وجود مقدس حضرت ثامن الحجج(ع)، نسبت به اين مقوله عنایت ويژه اي شود.
استاد نقطه عطف تحول است
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در بخش بعدی با توجه به این نکته که اساتید، شاکله اصلی حوزه هستند، ابراز کرد: استاد خوب به طلبه هویت می دهد و شخصیت طلاب را می سازد از این رو پرداختن به بحث اساتید یک راهبرد ویژه در حوزه است.
معاون ارتباطات حوزوي دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه استاد نقطه عطف تحول است، گفت: اگر استاد با تحول حرکت نکند در نهایت هرچه طلاب بخواهند در اين مسير قرار گيرند باز هم کاری از پیش نمی رود، از این رو عملا همراهی استاد در این زمینه لازم است.
مبنای هویت طلبگی، حوزوی بودن است
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در ادامه با بیان اینکه مبنای هویت طلبگی، حوزوی بودن است، تصریح کرد: طلبه در حوزه علميه زندگی می کند و تا آخر عمر به آن وابسته است لذا نبايد فقط از نظر ادبیات، فقه و اصول و ... قوی شوند بلكه در خیلی از مسائل دیگر باید آموزش ببینند تا به حوزه ی پاسخگو برسند.
وی با تاکید بر اینکه طلاب علوم ديني بايد دردمند مردم باشند و اينگونه طلبه اي مي بايست خروجي حوزه علميه باشد، توصيه كرد: بايد مراقب بود كه تنها به بعد علمي آموزش توجه نشود بلكه مي بايست طلبه از نظر اخلاق اسلامی، فردی، اجتماعی، صنفی و سیاسی و موضوعات دیگر متعادل و توانمند باشد و طوری تربیت شود که با تمام رسالت هایش در جامعه نقش آفرینی کند.
معاون ارتباطات حوزوي دفتر مقام معظم رهبری یکی دیگر از مهمترین کارهای حوزه را نحوه‌ی جذب و پذیرش طلاب دانست و گفت: اگر فقط کمیت در حوزه علميه  باشد تمام تحولات را تحت الشعاع قرار می دهد.
وی ابرازکرد: یک طلبه با انگیزه و با استعداد می تواند در عرصه تحول موثرتر باشد لكن بايد استانداردهاي مربوطه رعايت شود و هرکسی وارد این عرصه نشود.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در پایان با بیان این مطلب که امتیاز ویژه حوزه علمیه خراسان استقلال آن است که در مسیر تحول به صورتي روان تر گام بر می دارد، توصيه كرد كه طلاب پیشرو بودن و پیش گام بودن را به صورت عملیاتی در میدان عمل به انجام رسانند تا الگویی برای سایر حوزه ها شوند.


كد خبر: 35617  |  تاریخ درج خبر: 1398/07/07  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا