ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارگاه آشنایی با روش‌های مطالعه برگزارشد

به همت مركز مشاوره و مهارت آموزي حوزه علميه خراسان؛

مرکز مشاوره و مهارت آموزی حوزه علمیه خراسان، برای طلاب جدیدالورود مدرسه علمیه شهید شفیعی مشهد، کارگاه «آشنایی با روش های مطالعه» را برگزار کرد.


به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دكتر ترابيان در کارگاه «آشنایی با روش های مطالعه» كه به همت مرکز مشاوره و مهارت آموزی این حوزه، وي‍ژه طلاب جدیدالورود مدرسه علمیه شهید شفیعی مشهد در این مدرسه برگزار شد، گفت: تمرکز نداشتن، کم آوردن وقت و داشتن اضطراب، از آسیب های مهم مطالعه است که با اصلاح روش مطالعه می توان با آن مبارزه کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که تندخوانی بهتر است یا کندخوانی، گفت: دلیل اینکه برای مطالعه وقت کم می‌آوریم یا زود خسته می‌شویم این است که کند می‌خوانیم و مبتلا به عادت‌های نادرستی هستیم که سرعت مطالعه را کاهش داده و انرژی زیادی از ما می‌گیرد.
وی با اشاره به این عادت ها گفت: بلندخوانی، راه رفتن، پوشیدن لباس نامناسب مثل لباس ورزشی، درازکشیدن، خواندن بیش از یک بار جملات، کلمه خوانی، با سر خواندن (در هنگام مطالعه باید چشم حرکت کند نه سر)، خط بردن با انگشت یا خودکار، لب‌خوانی، ذهن‌خوانی و... از آسیب های مطالعه است.
دکتر ترابیان در خصوص راهکارهای مطالعه فعال، گفت: درست نشستن، قلم به دست داشتن برای برجسته سازی مطالب و برقراری ارتباط با متن، پانزده دقیقه استراحت بعد از هر 90 دقیقه، نور کافی مکان مطالعه و نبودن وسایل پرت کننده حواس مثل تلفن‌همراه را می توان از راه های کمک به مطالعه دانست.
این استاد دانشگاه در جلسه دیگری از این کارگاه به موضوع «اضطراب» پرداخت و گفت: اضطراب تا جایی که مانع پیشرفت نباشد اشکالی ندارد بلکه لازم است و موهبتی الهی است؛ یعنی 10 تا 20 درصد آن طبیعی است و سبب آن است که کارهای خود را به موقع و درست انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه ذهنیت انسان انواعی دارد که برخی از آن ها ریشه اضطراب است، گفت: 25 درصد افراد جامعه دارای ذهنیت مثبت‌اند، به علت خودپذیری که دارند، یعنی خودباوری که به شکوفایی می رسد و با خودبرتربینی متفاوت است؛ گروه دیگری نیز که 20 تا 25 درصد افراد جامعه را تشکیل می‌دهند دارای خودپنداری منفی هستند و خود را نمی‌پذیرند.
وی توضیح داد: این گروه دوم تنها نقص و کمبود خود را می‌بینند که به درماندگی می انجامد و در ادامه منجر به خود‌درماندگی‌ آموخته‌شده می‌شود یعنی کسانی که نه تنها برای خود ارزش و احترام قایل نیستند بلکه برای هیچ کس و هیچ چیز دیگری نیز احترام قایل نیستند و این‌ها همان افراد شرور جامعه اند.
دکتر ترابیان در خصوص گروه سوم، گفت: این افراد دارای ذهنیت حد‌وسط‌اند که حدود 50 تا 60 درصد جامعه را تشکیل می‌دهند، یعنی گاه دارای ذهنیت مثبت و گاه دارای ذهنیت منفی هستند.
وی با تأکید بر اینکه برون‌داد محیط فرهنگی و تربیتی مناسب، می‌تواند نوجوان و جوانی موفق باشد که میانسالی موفق و پیری موفق را در پی خواهد داشت، گفت: هر چه خوشبین‌تر و مثبت‌اندیش‌تر باشیم از توفیق بیشتری برخوردار خواهیم شد و از اعتماد به نفس بالاتری بهره‌مند می‌شویم که باعث کاهش اضطراب خواهد بود. 


كد خبر: 35648  |  تاریخ درج خبر: 1398/07/09  |  کد خبرنگار: 3752
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا