ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

زیربنای اخلاق اسلامی، دو عنصر دین و عقل استآیت‌الله عبدخدایی با اشاره به اینکه ظالم ممکن است با زبان دیپلماسی قشنگ صحبت کند و در واقعیت سواری بگیرد، اما اگر قدرت داشتی و مقابله کنی، مجبور می‌شود کوتاه بیاید، گفت: دستور قرآن نیز همین است که همان طور که با دوستان، رحم به خرج می‌دهید، با دشمن سرسخت باشید و تجربه چهل‌ساله انقلاب اسلامی نیز همین را نشان می‌دهد.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله محمدهادی عبدخدایی، عضو مجلس خبرگان رهبری در جلسه درس اخلاق هفتگی این حوزه که در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد، گفت: اخلاق اسلامی ویژگی‌های خاصی دارد، اما زیربنای آن، عقلانیت دینی با تأکید بر هر دو جهت عقلانیت و دینی است.

وی یکی از پایه‌های مهم اخلاق در مکاتب الهی را دین عنوان کرد و گفت: دیدگاه جهان‌بینی الهی این است که هستی، خدایی حکیم و دارای عالی‌ترین صفات دارد که جهان را مثل دانشگاهی خلق کرده که انسان‌هایی در آن پرورش یافته، سرانجام فارغ‌التحصیل شده و در زندگی والایی به اسم آخرت وارد می‌شوند.
این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اخلاق غیردینی به اهداف خاصی کشیده می‌شود، مثلا حقوق بشر را به نفع خود توجیه می‌کند، گفت: کانت که یکی از فلاسفه آلمانی است در رابطه با اخلاق می‌گوید که باید پشتوانه‌ای در میان باشد و این پشتوانه، سه امر است: اول اعتقاد به خداوند، دوم ایمان به رستاخیز و روز قیامت و سوم اختیار انسان.
وی با اشاره به اینکه جهان‌بینی دینی، این سه پشتوانه عقلی را تأیید می‌کند، اما جنبه مهم‌تر را دین قرار می‌دهد، گفت: امام سجاد(ع) در دعای مکارم‌الاخلاق عرض می‌کنند که خدایا، چیزهایی که مرا مجبور به انجام می‌کند، کفایت کن (مشکلات زندگی‌ام را خودت حل کن) و مرا در کاری قرار بده که فردای قیامت از من سؤال می‌کنی و روزگار من را در جریانی قرار بده که مرا برای او آفریدی (خدمت و عبودیت).
وی با تأکید بر اینکه دستورات اخلاقی اسلام بر پایه عالی‌ترین درک و بینش عقلانی است، گفت: در انجیل آمده که اگر کسی به یک طرف صورت تو سیلی زد، طرف دیگر را هم در اختیارش بگذار، یعنی او دست برداشته ولی تو دست برندار، اما اسلام می‌گوید اگر کسی به تو ظلم کرد، به همان اندازه مقابله کن، بدون تجاوز، یعنی در مقابل ظلم و دشمن، ذلیل نباش.
آیت‌الله عبدخدایی با اشاره به اینکه ظالم ممکن است با زبان دیپلماسی قشنگ صحبت کند و در واقعیت سواری بگیرد، اما اگر قدرت داشتی و مقابله کنی، مجبور می‌شود کوتاه بیاید، گفت: دستور قرآن نیز همین است که همان طور که با دوستان، رحم به خرج می‌دهید، با دشمن سرسخت باشید و تجربه چهل‌ساله انقلاب اسلامی نیز همین را نشان می‌دهد. 


كد خبر: 35683  |  تاریخ درج خبر: 1398/07/13  |  کد خبرنگار: 3752
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا