ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نگاهی به خدمات خالصانهِ 27 ساله یک طلبه جهادی در شهرستان گنابادحجت الاسلام صولت حیدری، مسئول فرهنگی مدرسه علمیه امام رضا(ع) گناباد است که 27 سال فعالیت جهادی و فرهنگی در یکی از محروم‌ترین مناطق شهرستان گناباد را برای خود افتخار می‌داند و معتقد است باید در سختی‌ها کنار مردم بود.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، سيل فروردين‌ماه امسال در كشور جداي از خسارت‌هايي كه در بر داشت، توانست همبستگي فراوان و منحصر به فردي را در بين مردم ايجاد كند که در این میان، روحانيان نيز همپاي مردم در جريان سيل حضور چشمگيري داشتند؛ به واقع در روزهايي كه دشمن به‌شدت تلاش دارد تا فاصله‌اي بين جوانان و روحانيت ايجاد نموده و شبهاتي مانند تجمل‌گرايي را علم كند، روحانیونی هستند كه از مال دنيا و خانواده چشم بسته و در امر جهاد فرهنگي به فرمان مقام معظم رهبري لبيك گفته و در اين حوزه با همه همت و توان كار مي‌كنند.
اگر به گوشه و كنار هر شهر و دیاری بنگرید، روحانيت را مي‌بينيد كه در كارهاي مختلف و به‌ويژه مسائل اجتماعي پيش‌قدم هستند و هميشه نيز ضمن تلاش برای مخفی ماندن از دید رسانه‌ها، سعي كرده‌اند به دور از چشم مردم و مسئولان فعاليت ‌هاي خود را ادامه دهند.
حجت‌الاسلام صولت حيدري يكي از همين روحانيون است كه در دوران نوجواني جهت تحصيل در حوزه علميه از شهرستان قائنات به گناباد مهاجرت و در حوزه علميه امام رضا(ع) مشغول به تحصيل مي‌شود. از همان روزهاي ابتدايي تحصيل دغدغه مسائل فرهنگي را دارد و به همين منظور پس از دوران تحصيل مسئوليت امور فرهنگي حوزه علميه گناباد را نیز برعهده مي‌گيرد.
براي آشنايي بيشتر به سراغ اين روحاني فعال مي‌رويم تا از فعاليت‌هاي او بيشتر مطلع شويم، حجت‌الاسلام صولت حيدري در گفتگو با روابط عمومی حوزه علمیه خراسان بيان می کند: فرزند كشاورزي از روستاهاي قائنات هستم كه جهت ادامه تحصيل به گناباد آمده و در اين شهرستان ماندگار شده ام؛ در حال حاضر نیز داراي 3 فرزند هستم و در روستاي «دولويي» گناباد روزگار می گذرانیم.
وي ادامه می دهد: در خانواده‌اي مذهبي به‌دنيا آمده‌ام و از همين رو براساس توصيه‌هاي پدرم و علاقه‌اي كه خودم داشتم وارد حوزه علميه شدم زيرا راه سعادت براي خود را در حوزه مي‌ديدم.
حجت الاسلام حيدري با اشاره به خاطرات دوران تحصيل و سختي‌هايي كه در آن دوران متحمل شده بيان كرد: حضور در مناطق محروم از اولويت‌هاي كاري من بوده و معتقدم امروز نياز است روحانيت بيشتر در كنار مردم باشد و در فعاليت‌هاي اجتماعي حضور پررنگ‌تري ايفا كند.
وي ادامه می دهد: 26 سال است كه به عنوان مسئول فرهنگي در حوزه علميه گناباد مشغول به فعاليت هستم و در اين مدت سعي كرده‌ام طلابي را پرورش دهم تا از اشرافي‌گري دوري كنند و به سبكي زندگي كنند تا براي مردم يك الگو قرار گيرند.
مسئول فرهنگي مدرسه علميه امام رضا(ع) گناباد در زمينه دغدغه‌هاي فرهنگي بيان كرد: از ديدگاه مقام معظم رهبري(حفظه الله تعالی) اصلي‌ترين صحنه نبرد ميان جمهوري اسلامي با نظام سلطه، صحنه نبرد فرهنگي است. وي  معتقد است كه پس از جنگ نظامي هشت‌ ساله و شكست نظام سلطه در استفاده از قدرت سخت عليه جمهوري اسلامي، غرب و به‌ويژه آمريكا، تمام توان خود را در حوزه فرهنگي بسيج كرد و انقلاب و نظام ديني و اعتقادات و ارزش‌هاي اسلامي و ملي ايرانيان را مورد هجوم همه‌جانبه قرار داد.
حجت الاسلام حيدري با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري(حفظه الله تعالی) اظهار كرد: با اين فرمايشات رهبري حجت بر روحانيت تمام است و بايد با تمام وجود در عرصه فرهنگي ورود پيدا كنند زيرا اين مطالبه رهبري است و ما به عنوان سربازان ايشان بايد مطيع فرمان باشيم.
يكي از نكاتي كه حجت‌الاسلام حيدري را بارز مي‌كند حضور اين روحاني در منطقه محروم شهرك توحيد شهرستان گناباد است.

امام جماعت شهرك توحيد درباره حضور خود در اين منطقه محروم بيان می کند: مدت 27 سال است كه در مسجد شهرك توحيد در حاشيه شهر فعاليت مي‌كنم كه مردم اين منطقه بيشتر قشر كارگر ساختماني هستند و در حوزه مسائل فرهنگي در اين محدوده مشكلاتي دارند كه سعي كردم با حضور در اين محله كمكي به اين مردم بكنم.
حجت الاسلام حیدری ادامه می دهد: كار كردن با مردم محرومي كه صاف و صادق هستند لذت چند برابري دارد و بارها پيشنهادهايي براي حضور در مساجد ديگر نقاط شهر داشته‌ام اما هيچ كجا به اندازه اين محله صفا و صميميت ندارد. تلاش ما در شهرك توحيد اين بوده تا سطح فرهنگي مردم را افزايش دهيم در اين زمينه از هيچ قشري و سني چشم‌پوشي نكرده‌ايم و امروز ما براي تمامي سنين در اين شهرك برنامه داريم.
وی تمامي افراد اين شهرك را با نام و شغلي كه مشغول هستند مي‌شناسد و از محبوبيت خاصي در اين شهرك برخوردار است تا جايي كه به خانه تمامي آن‌ها رفت و آمد دارد و از احوال آن‌ها پرس‌وجو مي‌كند و اگر هر كدام مريض شود نخستين نفر است كه به عيادت آن مريض مي‌رود.
مسئول فرهنگي مدرسه علميه امام رضا(ع) گناباد خود را محدود به حوزه و شهرك توحيد نكرده، در مسائل ديگر شهرستان نيز نقش دارد تا جايي كه در مراسم درخت كاري از نخستين نفراتي است كه حضور پيدا مي‌كند و جوانان زيادي را نيز همراه خود كرده است.
سيل فروردين‌ماه به‌ويژه در لرستان جايي بود كه حال وی را دگرگون كرد تا جايي كه كار و نماز مسجد را تعطيل و روانه لرستان شد.
حجت الاسلام حيدري در زمينه حضور در لرستان و كمك به سيل‌زدگان اظهار داشت: هدف ما يك كلمه و آن انسان‌سازي است كه در لسان قرآن و احاديث از آن به هدايت ياد مي‌شود و اين هدايت به سوي «صراط مستقيم» است. اگر انسان در صراط مستقيم قرار گرفت در قوس صعود قرار مي‌گيرد و از ملائكة الله بالاتر مي‌رود و اگر از صراط خارج شد از حيوان پست‌تر مي‌شود.
وي ادامه داد: وقتي بلاياي طبيعي سبب مي‌شود يك هموطن عزيز كل دارايي و زندگي‌اش را از دست دهد احساس تنهايي و اين‌ كه كسي به او توجه نمي‌كند به او دست مي‌دهد و مكررا اين احساس را بيان مي‌كند و كساني كه در اين مناطق حضور پيدا كردند اين بيان و احساس را به‌خوبي مي‌فهمند. روحانيون و طلاب به‌خاطر شأن مذهبي و شانيت رهبري ديني جامعه، محل رجوع هستند و هميشه حضورشان سبب دلگرمي است.
حجت الاسلام حيدري از آنجايي كه فرزند يك كشاورز است رسم پدر را حفظ كرده و او نيز كشاورزي مي‌كند، در همين زمينه مي‌گويد: كشاورزي كه به‌وسيله آن مواد غذائي جامعه تهيه شود به جهت اهميتي كه دارد, يكي از پسنديده‌ترين كارهاست و شغل پيامبران الهي است و به همين سبب در تمام اديان الهي يك شغل مقدس شناخته شده‌ و آباد كردن زمين كه خواسته خداوند متعال است در اسلام مورد امر قرار گرفته است.
وي ادامه می دهد: كشاورزي در كنار اين كه ثواب بسياري دارد من را به مردم نزديك‌تر مي‌كند و از مشكلات آنها بيشتر اطلاع پيدا مي‌كنم.
اين مسئول فرهنگي می گوید: من اگر به عنوان يك روحاني به مردم بگويم زکات خود را پرداخت كنيد شايد برخي قبول نكنند اما زماني كه خودم كشاورزي مي‌كنم و سختي‌ها را تحمل كرده و در پايان از محصول خود زکات را مي‌دهم مردم پرداخت آن را بهتر باور خواهند كرد.
 


كد خبر: 35714  |  تاریخ درج خبر: 1398/07/15  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا