ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

یادی از عبدصالح خدا و اسوه ورع، آیت الله حسنعلی مروارید(ره)مهر ماه هر سال یادآور درگذشت و رحلت یکی از بزرگترین فقها و عالمان معاصر مشهد، آیت الله حاج میرزا حسنعلی مروارید(ره) است. ایشان عبد صالح خدا و عالم وارسته ای بود که در دل مردم جای داشت و میراث ارزشمند فراوانی از خود برجای گذاشت.

مهر ماه هر سال یادآورارتحال یکی از بزرگترین فقها و عالمان معاصر مشهد، آیت الله  حاج میرزا حسنعلی مروارید(ره) است. ایشان عبد صالح و عالم وارسته ای بود که در دل مردم جای داشت.و شوق بیش از وصف جوانان و علاقه زائران امام رضا(ع) به این شخصیت برجسته و بزرگ علمی صدق اين مطلب است.
تعلیم هزاران دانش پژوه مجاهد؛ باقیات الصالحات و میراث گهربار این اسوه دانش
آیت الله مروارید سال ها در حوزه علمیه خراسان به تربیت طلاب و دانش پژوهان پرداخت. ايشان در دوران انقلاب نیز از جمله شخصیت های مبارز به شمار می رفت كه در كنار دیگر چهره ها به مبارزه و آگاهي مردم نسبت به طاغوت می پرداخت و در زمان حیات خود به لحاظ خصائص اخلاقی همچون ساده زیستی مورد احترام گروه های مختلف مردم و گرایش های گوناگون قرار داشت.
 دیدارهای مردمی و آمد و رفت شخصیت‌های علمی و مسئولان بلندپایه با او در اتاق‌های ساده منزلی محقر و قدیمی صورت می‌گرفت. آنچه در ظاهر نیز نشان می داد همین ورع و خدا ترسی اش بود و هرگز دلبستگی به دنیا و زخارف آن نداشت و تلاش می کرد توشه انبوهی برای آخرت خود بیاندوزد که تلاش های علمی این مجاهد فی الله گواه متقن بر این مدعاست. رسیدگی ایشان به فقرا و  نیازمندان و برگزاری روضه های هفتگی، زبان زد عام و خاص بود و روی همین جهت بین مردم محبوبیت خاص داشت.
مجاهدت های عالم ربانی در عرصه علم و دانش
این عالم برجسته و مهذب در طول مدت تدریس دروس خارج، دانشمندان و عالمان بسیاری را در زمینه علوم و معارف اسلامی تربیت كرد. كتاب ارزشمند «تنبیهات حول المبدأ و المعاد» تألیف ایشان، از عمیق ترین و استوارترین متون معارف اسلامی است كه در قرن اخیر تألیف شده است. محورهای اصلی این كتاب كه به زبان عربی نگاشته شده، توحید، انسان شناسی، معاد شناسی و همچنین دیگر موضوعات مرتبط است.
آیت الله مروارید مدرسه علمیه بعثت را در سال ۱۳۵۰ و مدرسه علمیه سعادت را در سال ۱۳۵۵ تأسیس و وقف نموده و در این راستا به تربیت و تعلیم طلاب علوم دینی پرداخت؛

توسل رهبر معظم انقلاب(حفظه الله تعالی) به یاد مرحوم آیت الله حسنعلی مروارید
در یکی از خاطرات از این شخصیت برجسته علمی و مصاحبت با رهبر معظم انقلاب اسلامی(حفظه الله تعالی) چنین آورده اند که دو ماه پس از فوت مرحوم آیت‌الله مروارید، آیت‌الله العظمي خامنه‌ای (حفظه الله تعالي) در یكی از تماس‌های تلفنی با حجت‌الإسلام و المسلمین علی‌اكبر الهی خراسانی، داماد آیت‌الله مروارید، فرمودند: «من از زمان فوت ایشان، هر روز برای ایشان توسل خاصی دارم». نکته جالب ماجرا نیز آنجاست که شش ماه بعد هم كه اعضای خاندان مروارید برای تشكر از ایشان خدمت آقا رسیدند، باز هم همین را تكرار فرمودند.
زهد و ورع مثال زدنی آیت الله حسنعلی مروارید
شخصیت علمی این انسان والامقام و این اسوه اخلاق و معرفت، چنان بود که هرگز به دنبال هیچ پست و مقامی حرکت نکرد، امروز نیز گرچه قریب دو دهه از رحلتش می گذرد اما آن ورع و خداترسی و زهد و تقوای الهی که در وجود این مرد بلندمرتبه نهادینه شده بود، سبب شد از یاد و خاطره هیچ یک از کسانی که با او انس داشتند، نرود و ذکر خیر او در محافل گوناگون علمی زبان به زبان و سینه به سینه منتقل شود. فرزندان او نیز امروز در حوزه علمیه انقلابی خراسان همچنان در درس و بحث منشا اثر و تجلی بخش آن شخصیت علمی ماندگار در تاریخ هستند.
عبد صالح ماندگار در خاطره حجره نشینان
آیت الله میرزا حسنعلی مروارید در ۱۴ مهر ۱۳۸۳ برابر با سه‌شنبه ۱۹ شعبان ۱۴۲۵، بعد از 93 سال زندگی با برکت درگذشت و در رواق دارالسرور حرم امام رضا (عليه السلام) به خاک سپرده شد. مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) در متن پیام ارتحال اين عالم رباني، ايشان را به عنوان عبد صالح می خوانند که همه عمر پربرکت خود را یکسره با پرهیزگاری و صلاح و سداد گذرانید و در طول سالیان متمادی با رفتار و منش علمی و عملی خویش چهره‌ی نورانی و فراموش نشدنی از خود در خاطره‌ی همه‌ی کسانی که با ایشان آشنا بودند، باقی گذاشتند.

حوزه علمیه خراسان در پانزدهمین سالگرد رحلت آیت الله ميرزا حسنعلی مروارید، یاد و خاطره ايشان را گرامی می دارد و امیدوار است سیره این بزرگ مرد عرصه علم و دانش و پرهیزگاری، ملاک عمل طلاب و روحانیون امروز حوزه های علمیه قرار گیرد؛ همچنین اعتقاد راسخ بر این دارد که الگو برداری از سیره این مجاهد در راه خدا که چه پیش از انقلاب در قالب مبارزه با رژیم پهلوی و روشنگری و بصیرت افزایی امت اسلامی نقش داشته و چه پس از انقلاب در عرصه تربیت شاگردان مهذب و انقلابی که امروز در حوزه ها می درخشند، کوشیدند می تواند در پیشبرد اهداف متعالی تحولی حوزه انقلابی و کهن خراسان به عنوان دومین حوزه بزرگ جهان تشیع منشا اثر باشد. ان شاء الله

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان


كد خبر: 35742  |  تاریخ درج خبر: 1398/07/17  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا