ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

برگزاری دوره های مجازی مدارس علمیه خواهران در ایام تعطیلاتمسئول اداره آموزش خواهران معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان، بیان کرد: بسیاری از اساتید و مسئولان مدارس، برای جلوگیری از افت تحصیلی طلاب با توجه به وضعیت ناپایدار کشور و استان و در نتیجه احتمال طولانی شدن تعطیلی مدارس، اقدام به برگزاری دوره های مجازی کردند.

 راضیه هاشمی در گفتگو با روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه مدارس علمیه خواهران فعالیت های علمی و آموزشی خود را در فضای مجازی برگزار می کنند، گفت: از ابتدای شیوع بیماری درکشور و تاکید مسئولان بر تعطیلی مدارس به جهت پیشگیری از ابتلای خواهران و خانواده های آنان، بسیاری از اساتید و مسئولان مدارس، نگران افت تحصیلی طلاب بوده، لذا با توجه به وضعیت ناپایدار کشور و استان و در نتیجه احتمال طولانی شدن تعطیلی مدارس، برخی از مدارس خواهران، بلافاصله و دراقدامی خودجوش اقدام به برگزاری دوره های مجازی یا تقویت دوره های قبلی در پیام رسان های داخلی از جمله ایتا، کردند.
وی ادامه داد: با جدی شدن شرایط و اطمینان از تعطیلی طولانی مدت حوزه، 50 مدرسه علمیه خواهران در مقطع عمومی و 20 مدرسه در مقطع تخصصی، تدریس بخش اعظمی از دروس را در فضای مجازی آغاز نموده و اقدامات جدی و تکمیلی را برای راه اندازی کلاس های مجازی اتخاذ کردند.
مسئول اداره آموزش خواهران معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان، با بیان اینکه تشکیل گروه های درسی برای طلاب و اساتید در پیام رسان های داخلی یکی از اقدامات مدارس علمیه خواهران در ایام تعطیلات است، افزود: برگزاری نشست های مجازی با اساتید جهت بررسی چگونگی ارائه دروس و بازخوردگیری از کلاس ها، توجیه طلاب نسبت به روند کار و اعلام قوانین آموزشی، ارائه دروس در بازه زمانی مشخص، به اشکال مختلفی چون بارگذاری صوت، ارائه توضیحات درسی در قالب متن، ارائه پاور پوینت و ....، اختصاص زمان برای دریافت دروس توسط طلاب و رفع اشکالات درسی، بازخوردگیری از مطالب درسی در قالب پاسخ به سوالات درسی، برگزاری امتحانات مجازی، ارائه مقاله یا تحقیق درسی و ...، نظارت مسئولان مدرسه بر حسن اجرای دروس و حضور وغیاب طلاب، بازخورد گیری و نظرسنجی از طلاب و اساتید برای رفع نواقص موجود و ارائه دروس با کیفیت بالاتر، از دیگر اقدامات مدارس علمیه خواهران در تعطیلات تحمیلی است.
هاشمی با اشاره به اینکه فعالیت اساتید درفضای مجازی فقط در حیطه امور آموزشی نبوده است، تصریح کرد: با توجه به این که یکی از وظایف اساتید، تقویت روحی و بیان مباحث اخلاقی و اجتماعی است که این مهم، قبلاً هم در کلاس های درس مورد تاکید بوده، لذا در کلاس‌های مجازی هم بسیاری از اساتید در ابتدای دروس خود اقدام به ارائه یک مبحث اخلاقی یا بصیرتی نموده یا این که مسئولان مدارس، همچون روزهای حضور در مدرسه مراسماتی چون، صبحگاه، سخنرانی های اخلاقی بصیرتی، هیئات و.... حتی مراسم اعمال نیمه ماه مبارک رجب، مراسم مربوط به اعیاد و وفیات را نیز به صورت مجازی برگزار نموده اند و از طرفی اساتید محترم و مدارس از ارائه مباحثی جهت تقویت روحیه طلاب و خانواده های ایشان در شرایط فعلی نیز غفلت نکرده اند.
وی با بیان اینکه دوره های مجازی مدارس علمیه خواهران از اوایل تا اواخر اسفند آغاز شد و در این دوره ها حدود 5000 طلبه مقطع عمومی و 900 طلبه دوره های تخصصی از کلاس های مجازی استفاده نموده اند، گفت: مسئولان مدارس به جهت استفاده طلابی که به علت سکونت در مناطق محروم یا روستاها یا شرایط خاص شخصی و خانوادگی، امکان حضور در گروه‌ها و کانال های درسی را نداشته اند، از سایر راه‌های جایگزین و ارسال دروس از طریق فلش و.... اقدام نموده تا این دسته از طلاب نیز تا حدممکن از دروس استفاده کنند، البته باتوجه به شرایط خاص بانوان، بخصوص در شرایط فعلی، کار برای اساتید و طلاب با مشکلاتی همراه است که به فضل الهی و با همت و پشتکار این عزیزان، دروس در حال اجرا است.
مسئول اداره آموزش خواهران معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان، به شروع فعالیت های مدارس در سال جاری اشاره کرد و افزود: با رفع شرایط فعلی کشور و اعلام تثبیت وضعیت و اجازه مسئولین محترم وزارت بهداشت، مدارس علمیه هم دروس را به صورت حضوری ادامه خواهند داد؛ اما قطعاً از مسئولان محترم مدارس می خواهیم هم چنان که تا کنون با درایت و پشتکار و با وجود همه مشکلات، تلاشی مضاعف را برای برگزاری دوره های آموزشی مجازی آغاز نموده اند، از این پس هم با استعانت از حضرت حق و در پرتو روحیه جهادی خود این تلاش را ادامه دهند. ان شاءالله به فضل الهی و با تلاش همه جانبه مردم و مسئولین و رعایت نکات بهداشتی، هر چه زودتر شاهد رفع این بیماری و برگشت آرامش به کشور باشیم.
وی، ابرازکرد: با توجه به این که شرایط کشور از قبل قابل پیش بینی نبود و بسیاری از مدارس، فعالیت خود را بر مبنای حضور در کلاس های درس و مدارس برنامه ریزی کرده بودند، مواجه شدن با شرایط، در ابتدا کمی سخت و دشوار بود و زیرساخت های لازم برای مسئولان، اساتید و طلاب مهیا نبود و حتی برخی بزرگواران، منتظر رفع مسائل و برگشت کشور به شرایط عادی بودند؛ اما مهم این است هرزمانی که به لزوم استفاده از فضای مجازی پی بردند، همت گمارده و به سرعت، اقدام به ایجاد شرایط برگزاری کلاس های مجازی کردند.
هاشمی، عدم برخورداری برخی طلاب و اساتید از گوشی های اندروید را یکی از مشکلات مهم برای برگزاری دوره های مجازی برشمرد و افزود: سکونت در مناطق خاص و اخلال در استفاده از اینترنت، مشکلات مالی در پرداخت هزینه های تلفن و اینترنت و ... از دیگر مشکلات برگزاری دوره های مجازی می باشد که تلاش کادر محترم مدارس و خود طلاب، جهت رفع این نقایص، ستودنی و قابل تقدیر است.
وی در ادامه با توجه به سختی برگزاری دوره های مجازی برای خواهران، بیان کرد: گذاشتن صوت در فضای مجازی برای برخی اساتید، به جهت رعایت مسائل شرعی، دشوار است که باید از راه‌های جایگزین استفاده شود و از طرفی با توجه به حضور فرزندان و خانواده در منزل و درخواست برای رسیدگی مضاعف به امور آنان، کار ضبط و بارگذاری دروس برای اساتید و مساله استماع صوت و پاسخ به تمارین برای طلاب با سختی بیشتری همراه است که البته با همت خواهران، نشاط علمی مدارس در فضای مجازی قابل مشاهده است.
مسئول اداره آموزش خواهران معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان، در خصوص وضعیت امتحانات با توجه به تعطیلی ناخواسته مدارس، نیز اظهار داشت: دروس در حوزه علمیه خراسان تعطیل نشده، بلکه شیوه اجرای آن تغییر کرده است و لذا تغییری در تقویم تحصیلی نیز اتفاق نخواهد افتاد؛ مگر این که شرایط کشور به گونه ای دیگر رقم بخورد که در این صورت، تصمیمات لازم، اتخاذ و به مدارس، ابلاغ خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه از همان روزهای ابتدایی تعطیلات و تشکیل کلاس های مجازی، مدیران گرامی و مسئولان محترم آموزش با استفاده از ظرفیت فضای مجازی و گروه‌های مربوط به مسئولان آموزش، در جریان فعالیت های یکدیگر قرار گرفته و می گیرند، گفت: گزارش مختصر بسیاری از مدارس نیز در کانال معاونت به آدرس http://eitaa.com/howzehamozesh نیز گذاشته شده که برای عموم قابل دسترسی است. بعضی از مدارس نیز گزارشی از فعالیت های خود را برروی سایت مدرسه قرار داده که قابل استفاده برای دیگران می باشد.
هاشمی در پایان ضمن ابراز تشکر از همکاران مجموعه معاونت آموزش، مدیران محترم مدارس، مسئولان پرتلاش آموزش، اساتید سختکوش و طلاب باانگیزه برای تمام تلاش ها و همت ها در جهت برگزاری کلاس های مجازی، از خانواده محترم این عزیزان به جهت حمایت های مادی و معنوی نیز قدردانی کرد و گفت: از همکاران اداره آموزش خواهران نیز خواستارم تا در عین نظارت جدی بر برگزاری کلاس ها، دقت در نوع بارگذاری و حجم دروس و کمک به طلابی که به هردلیل از برنامه درسی عقب افتاده اند، تلاشی مضاعف را برای حل مشکلات احتمالی در اجرای دوره ها داشته و تدابیر لازم را برای رفع آن اتخاذ نمایند. همکاران خدوم ما نیز در مجموعه معاونت آموزش و مرکزمدیریت، تمام تلاش خود را برای حمایت های جدی مادی و معنوی از مدارس خواهند داشت تا ان شاءالله با کمک هم بتوانیم از شرایط فعلی گذر کرده و باغلبه بر این بیماری، شرایط عادی بر کشور و مدارس علمیه حکم‌فرما شود.


كد خبر: 37337  |  تاریخ درج خبر: 1399/01/08  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا