ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

سید الساجدین(ع)؛ زینت عابدان و اولیای مقرب الهیامام سجاد(ع) زینت عبادت کنندگان، بزرگمرد عبادت، عرفان، سجده ومجاهد فی سبیل الله بودند؛ ایشان در عین آنکه کانون علم، اندیشه ومعرفت خوانده می شدند، تواضع ویژه داشته و در یک کلمه کانون همه کمالات و ارزش های والای معنوی بودند.

پنجم شعبان، همزمان با سالروز خجسته ولادت چهارمين اختر تابناك آسمان امامت و ولایت است. امام همامی که اسوه راستین بندگی، زینت عبادت کنندگان، بزرگمرد عبادت، عرفان وسجده بود. بازنگری در بیانات امام سجاد (ع) نشان می دهد ایشان تاکیدات بسیار وافر و توجه مضاعف بر کادرسازى داشتند.
کادرسازی در بدنه تلاش های امام سجاد(ع)
امام سجاد(ع) 35 سال زحمات فراوان داشته و در نهایت کار را به این‌جا رساندند که وقتى در سال نود و پنج هجرى آن حضرت وفات کردند، امام باقر(ع) در میان جمع کثیرى از شیعیان و محبان اهل‌بیت قرار گرفتند و با کادرسازی صورت پذیرفته توسط امام سجاد(ع)، حضرت یک مجموعه‌ى مؤمن صالحى که قاعده‌اى برای آینده شوند را در اختیار داشتند.
درس های دوره حماسه ساز اسارت و پس از اسارت
زندگی امام سجاد(ع)، بعد از واقعه عاشورا، به دو بخش یکی دوره «حماسه ساز اسارت» و دیگری «دوره بعد از اسارت» می توان طبقه بندی کرد که در دوره حماسه ساز اسارت حضرت، دوره پرهیجان و عبرت انگیز داشتند و در این دوران همانند قهرمانی بزرگ با گفتارشان و رفتارشان حماسه آفریدند و همچون یک انقلابی پرخروش، به دشمنان مقتدر خود، در برابر همه، پاسخ های دندان شکن و پرخاشگرانه می دادند و در کوفه در مقابل عبیدالله بن زیاد می ایستادند.
در دوره پس از اسارت نیز که بسیار طولانی و به مدت بیش از سی سال به طول انجامید، بنای امام سجاد(ع) در این دوره بر تلاش های زیربنایی، ملایم، حساب شده و آرام بود . این تفاوت رفتار پرخاشگرانه در دوره اول و رفتار نرم و ملایم در دوره دوم نیز حاصل و دستاورد آن بود که دوره بسیار کوتاه و سرنوشت ساز اول، فصلی استثنایی است که باید زمینه تلاش های آینده را برای حکومت الهی و اسلامی فراهم کند .
همچنین در کوفه و شام امام سجاد(ع) آنچنان تند، برنده، تیز و صریح، مسائل را بیان می کنند که پیام اصلی «عاشورا» هرگز فراموش نشود و مردم بدانند که چرا امام حسین علیه السلام به شهادت رسیدند و به واقع نقش امام سجاد(ع) را در مسیر پیامرسانی انقلاب حسینی درهمگامی با حضرت زینب(س) هرگز نباید از خاطر برد.
سجده های طولانی سید الساجدین(ع)
در خلقیات و سلوک فردی امام سجاد(ع) می بینید که ایشان بسیار سجده می کردند.امام باقر(ع) چنین فرمودند:«پدرم، هيچيك از نعمت‌هاي الهي را ياد نمي كرد، مگر آنكه سر به سجده مي‌نهاد. هيچ حادثه ناگواري رد نمي شد، جز آنكه سجده مي‌كرد.هيچ نيرنگ حيله گري از او دفع نمي‌گرديد، مگر آنكه سر به سجده مي‌نهاد. از هيچ نماز واجبي فراغت نمي‌يافت، مگر اينكه به سجود مي‌رفت.هرگز موفق به اصلاح بين دو نفر نمي شد، جز آنكه سجده شكر به جاي مي‌آورد.»
بنابراین به معنای واقعی کلمه می توان اعتراف بر این داشت که امام سجاد(ع) نقطه عطف همه کمالات انسانی و ارزش های والای معنوی بودند. آن حضرت با عنوان زین العابدین و سجاد خوانده می شوند و بنده خالص و صالح خدا بودند.
پروردگار نیز در حدیث لوح که به عنوان نامه خداوند به رسول الله(ص) شناخته می شود، ايشان راچنین معرفی کرده است که او«سید العابدین و زین اولیاء الماضین؛ او آقای عبادت کنندگان و زینت اولیای پیشین من است.»
پیش بردن سلسله برنامه های ارشادی و هدایت امت اسلام از مسیر تقیه
در باب امامت امام سجاد(ع) نیز باید گفت که ایشان سلسله برنامه های ارشادی و هدایت امت اسلام را به سبب همزمانی با دوران خلافت عبدالملک بن مروان و استبداد دوران باید بصورت مخفی و تقیه و در این زمان دشوار پیش می بردند که با عنایت به شرائط حاکم بر دوران و اختناق زمان و بخصوص با کنترل حکومت جبار اموی نمی توانستند فعالیت های خود را به صورت علنی و مسلحانه پیش ببرند چراکه هر حرکت مسلحانه محکوم به شکست بود و بدین سان ایشان تلاش کردند ضمن کنترل احساسات مردم از عناصر صالح برای تجدید حیات اسلامی در دوران خویش بهره گیرند.
در چنین شرائط سخت و جان فرسایی جمعي از یاران و پيروان خدوم مكتب اهل بيت(ع)، امام سجاد(ع) بسته به نیازها و ظرفیت آن روز جامعه، به ترویج عرصه های معنوي مكتب محمدي(ص) می پرداختند و بتدريج فضا به گونه ای میان امامت و امت رقم خورد که مسلمانان در مصائب زندگي همچون تكيه‌گاه امن به آن حضرت پناه مي‌آوردند.
ایشان همچنین همواره با برگزاری نشست ها و کلاس های درس و مباحثه در مسجد پيامبر(ص) علوم الهي همچون تفسير، حديث و فقه را در بين دوستداران دانش و معرفت گسترش دادند و دانش پژوهان فراوانی را در طی دوران امامت پرفراز و نشیب خود که مایه درس برای امت امروز است، به درك عميق دين و استنباط احكام ترغيب كردند.
صحیفه سجادیه؛ غنی ترین گنجینه حقایق و معارف
ادعیه و مناجات های ارزشمند و گهربار این امام همام، به نام صحیفه سجادیه معروف است که از آن به نامهای اخت القرآن، انجیل اهل بیت(ع) و زبور آل محمد(ص) نیز یاد می کنند و عملا پس از قرآن و نهج البلاغه، بزرگ ترین و غنی ترین گنجینه حقایق و معارف الهی به شمار می رود و شایسته است امت اسلامی راه خود را بر اساس این کانون معارف بلند تنظیم کنند چراکه بدون تردید صحیفه سجادیه آفتاب پرحرارت الهی است که از وجود حضرت زین العابدین(ع) برای پرورش و بالندگی درخت وجود آدمیت سربرآورده و تا اعماق ابدیت از فروغ بخشی خاموش نخواهد شد.
حوزه علمیه خراسان بار دیگر ضمن تبریک فرارسیدن سالروز میلاد باسعادت اختر تابناک رحمت و کرامت، سید الساجدین، وارث معارف انبیاء و زینت دل اولیای خدا، امام سجاد(ع) به عموم ارادتمندان و علاقه مندان مکتب اهل البیت(ع)، از خداوند بزرگ دوام عزت اسلام و مسلمین را زیر سایه مهر و محبت اهل‌بیت(ع) مسئلت دارد.
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان

 


كد خبر: 37350  |  تاریخ درج خبر: 1399/01/09  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا