ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

یادداشت/ روح جاری طبیعتآغاز بهار، مطلع جوشش طبیعت و نخستِ شروع طراوت در عالم خلقت است. این مساله امر مسلمی است که برای روح و جان انسان ها مایه بالندگی بوده و از سوی دیگر جلابخش وجود آدمیان در روزهای سال نوست.

آغاز بهار، مطلع رویش و جوشش طبیعت و نخستِ شروع طراوت در عالم خلقت است. این مساله امر مسلمی است که برای روح و جان انسان ها مایه بالندگی بوده و از سوی دیگر جلابخش ساخته آدمیان در روزهای سال نوست. 
پروردگار در بیش از ‎750 آیه از قرآن کریم به پدیده های طبیعی اشاره نموده و از آن ها به عنوان آیات الهی یاد کرده است. خداوند متعال در این مصحف زرین عمده تمثیل ها و توضیحات خود را با توسل به آثار طبیعت بیان کرده و از امت های طول تاریخ تقاضا نموده است تا با تدبر در طبیعت، در مظاهر خداوند بر روی زمین بیاندیشند. 
از نظر خداوند متعال، طبیعت نه تنها دستگاه مخالف و معارض با خداوند نیست بلکه معرفت عظمت، قدرت و نیز مظهر علم او به شمار می آید؛ در همین راستا قرآن به شیوایی، ضمن اشاره به طبیعت گسترده شده بر روی زمین، ارتباط صحیح بین طبیعت و خداوند و نیز ارتباط معقول طبیعت با انسان را به خوبی مورد تبیین قرار داده است.

نگاه مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) نسبت به مساله طبیعت
مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) نیز که هرساله به مناسبت روز درختکاری، به کاشت نهال می پردازند، درباره اهمیت درخت و طبیعت که زندگی موجودات وابسته و درگرو آن است، می فرمایند: «درخت، مظهر حیات در طبیعتی است که ما آن را با نگاه عامیانه، بی جان می پنداریم؛ درخت و گیاه، تا کنون تنها راهروهایی هستند که انسان از طریق آن ها، توانسته به منابع عظیم و متنوع غذایی در زیر خاک دسترسی پیدا کند. ... اگر گیاه نباشد، انسان نیست. اگر گیاه نباشد، حیوان نیست. با توجه به چرخه پیچیده طبیعت و تأثیر متقابل آب و هوا و خاک و درخت بر روی یکدیگر، اگر گیاه نباشد، هوا هم نیست. گیاه، یک پایه اساسی وجود است».
بنابراین بسیاری از آنچه پروردگار به امت خود اهدا نموده، امانت است که باید برای نسل های بعدی صیانت شود و یکی از مهمترین این ها، طبیعت شگفت سرزمین و منابع طبیعی آن است که در این رابطه مقام معظم رهبری، می فرماید: «باید همه چیز را که خدای متعال در این کشور به ودیعه گذاشته است، احیا کنیم و در اختیار نسل کنونی و نسل آینده قرار بدهیم. منابع طبیعی... [و] طبیعت نیکویی که در اختیار ماست، میراث عظیمی که گذشتگانمان در اختیار ما گذاشته اند و خیلی چیزهای دیگری که در اختیارماست، باید آن ها را احیا کنیم و در واقع، نِعَم الاهی را استخراج نماییم».

دل طبیعت، جلا بخش روح است و جان را مصفا می کند
از سوی دیگر دین مبین اسلام، با خرافه ها به شدت مخالف است؛ از این رو اعتقاد به نحس بودن روز سیزده نوروز نیز از همین مقوله می باشد و البته رفتن به دل طبیعت، جلابخش روح است و جان را مصفا می کند و این کار در هر روز از سال به ویژه ایام مناسبت طبیعت گردی امکان پذیر و مقبول است. اما درباره روز سنتی «13 به در» امسال باید گفت که به دنبال شرائط پیش آمده بر اثر ویروس کرونا و سرعت بالای آن در توسعه زنجیره انتقال، شایسته است تا همگان با ماندن در خانه ضمن جلوگیری از گسترش بیماری، برای نجات جان بیماران مبتلا و کادر خدوم سلامت در خط مقدم مبارزه با این ویروس دعا کنند. 
حوزه علمیه خراسان ضمن تبریک ایام شعبانیه و با آرزوی تعجیل در فرج حضرت بقیه الله(عجل الله تعالی فرجه) و دعا برای سلامتی همه مردم جهان به ویژه منتظران آن حضرت و با تقدیر از خادمان عرصه سلامت به خصوص طلاب و روحانیون جهادگر در این میدان خدمت، در خاتمه موعد تعطیلات نوروز و فرارسیدن روز پیوند با طبیعت، امید آن دارد تا همه همگام با یکدیگر، ضمن ماندن در خانه، فرصت آینده و آمدن روزهای خوش را در سلامت و عافیت همه ملت ایران از ویروس منحوس کرونا به یکدیگر هدیه نموده و با تدبر در آیات و نشانه های پروردگار قدردان نعمات او در طبیعت باشند.
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان 
 


كد خبر: 37376  |  تاریخ درج خبر: 1399/01/12  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا