ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

یادداشت و تحليل/ سنصلی فی القدسحوزه علمیه خراسان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان بزرگوار قدس بخصوص سردار بزرگ و پرافتخار اسلام، حاج قاسم سلیمانی، امیدوار است شعار سنصلی فی القدس به زودی تحقق پیدا کند. ان شاء الله

روابط عمومی  حوزه علميه خراسان، این بار نیز حسب وظیفه و رسالت سنگین خود در راستای بازخوانی و نگاه تحلیل گونه بر فرمایشات داهیانه و برداشت عالمانه از سخنان گهربار رهبر فرزانه و حکیم انقلاب، به ارائه این یادداشت پرداخته است تا از زوایای دیگری به مساله قدس شریف به عنوان اصل فراموش ناشدنی جهان اسلام در آخرین جمعه ماه رمضان که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا به صورت غیرحضوری و در بستر تصویری و مجازی برگزار شد، پرداخته و از سوی دیگر تلاش کند معیارها و همچنین مقدمات تحقق آن سخن گهربار «سنصلی فی القدس» را فراهم نموده تا ان شاء الله آن روزی که بنا به فرموده معظم له دیر هم نخواهد شد، این بیان ارزشمند به عرصه تحقق بپیوندد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب همه ساله در ماه رمضان در خصوص اهمیت روز قدس و لزوم حمایت از مردم مظلوم فلسطین سخنانی را ایراد می‌کنند، بیاناتی که می‌تواند نقشه راه مسلمانان در مسیر یاری رساندن به ساکنان واقعی آن دیار باشد و اهمیت همبستگی جهانیان را با ملت بی‌دفاع آن خطه یادآور شود.
قدس شریف در نگاه مسلمانان به دلیل وجود مسجدالاقصی از ارزش والایی برخوردار است، زیرا این مکان مقدس نخستین قبله مسلمانان و به ویژه جایگاه معراج آسمانی رسول‌الله(ص) است. با وجود اهمیت این سرزمین و اینکه امروز قدس شریف در حصار صهیونیست‌ها قرار گرفته است، مردم مظلوم این دیار چشم انتظار یاری ‏مسلمانان برای رهایی بیت‌المقدس از دست صهیونیست‏ ها هستند. در این میان تدبیر و دور اندیشی امام خمینی (ره) و رهبری دلسوزانه مقام معظم رهبری نتیجه داد و روز جهانی قدس، نماد بیداری جهان اسلام شناخته شد.
خیزش و بیداری ملت های مسلمان منطقه
مقام معظم رهبری هرساله ضمن تاکید مضاعف بر مساله خیزش و بیداری ملت‌های مسلمان منطقه به عنوان عاملی که باعث شده تا روز قدس اهمیتی روز افزون بیابد، بر مساله دفاع از مردم مظلوم آن و همچنین دشمنی با صهیونیزم و رژیم منحوس صهیونیستی تاکید می نمایند و از همه تقاضا دارند تا در مسیر حمایت از مظلومان فلسطین همدل باشند.
جمعه‌ آخر ماه رمضان به عنوان روز جهانی قدس از طرف امام خمینی(ره) از سال‌ها پیش شناخته و مطرح شد. در دنیای اسلام و در میان ملت‌ها نیز این روز، مهم و حساس به شمار می رود. در واقع این روز بهانه‌ و فرصتی است، برای روح‌های علاقه مند به مسأله‌ فلسطین و دل‌های پرشور جوانان و قشرهایی از ملت‌های مسلمان که در چنین روزی از مردم مظلوم فلسطین حمایت و دفاع کنند.در خصوص اهمیت این روز و حضور مسلمانان برای اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی و آمریکا، یادداشت زیر، نگاه تحلیلی بر بیانات مقام معظم رهبری در روز قدس امسال صورت گرفته است.
دفاع از مردم مظلوم فلسطین
مقام معظم رهبری در ابتدای بیانات امروز خود، دفاع از مردم مظلوم فلسطین را به عنوان یک اصل اساسی و مهم در راستای برافراشته نگاه داشتن پرچم آزادی آن خواندند و کینه و عداوت مستمر استکبار و صهیونیزم را عامل مهمی در راستای کمرنگ نمودن مساله بزرگ فلسطین مظلوم عنوان کردند که همه ملت های مسلمان منطقه باید در برابر این مزدوران سیاسی فرهنگی جوامع هشیار و بصیر باشند و عملکرد خود را نیز حفظ کنند.
سخنان ایشان در ادامه بحث امروز مبین آن است که در همه این سال ها، تلاش معاندان برای به فراموشی گذاردن فاجعه غصب این کشور بزرگ و این ملت مظلوم نه تنها با شکست تاریخی مواجه شده بلکه با لطف و عنایت خداوند بی همتا زوایای دیگری از این مساله روشن شده است و ده ها سال تداوم این ستم تاریخی را رهبر معظم انقلاب به عنوان نشانه و رکورد جدیدی از سبعیت و شیطان صفتی آنان عنوان و خطاب می کنند.

اهداف شوم کمپانی داران یهودی و غرب و استکبار
رهبر معظم انقلاب همچنین در بیانات خود اشاراتی نیز به این مساله داشتند که هدف و سرمنزل مقصود کمپانی داران یهودی و همچنین غرب و استکبار، ایجاد پایگاه های حضور و نفوذ در غرب منطقه آسیاست چراکه این پایگاه های متمرکز امکان و زمینه ایجاد فضایی را برای تحمیل و تسلط بر دیگر کشورهای منطقه فراهم می آورد.
آنچه تاکنون توانسته دربرابر این یاغی گری ها و همچنین امیال بی جا و خارج از عرف آنان پاسخ های محکم و راسخی دهد، همین ایستادگی مدافعان و ایثار و فداکاری کسانی بوده است که امروز در جبهه مقاومت نقش آفرینی می کنند و هر روز برگ زرین دیگری را در صفحه جاوید دفاع از ملت های مظلوم رقم می زنند. نمونه بارز این شهامت را نیز سال های سال است که در زمینه دفاع از ملت های مظلوم فلسطین می بینیم که مجاهدان فداکار تلاش دارند تا این غده سرطانی که امروز در پهنه نیل تا فرات به یاغی گری می پردازد، قطع کنند.
چشمه های کوچک و بزرگ از گوشه و کنار جهان، در روز قدس بهم پیوند می خورند و اقیانوس عظیم مردمی به راه می افتد؛ موجهای مرگ بر اسرائیل و همچنین مرگ بر آمریکا، کشتی های در حال عبور دشمن را از مرزهای دریایی مسلمین غرق می کند. مسلمین در روز جهانی قدس از هر رنگ و نژاد – پیرو هر مذهب و سنّت مرزهای جغرافیایی را در می نوردند، فراتر از بافتهای اجتماعی و سیاسی به حمایت و پشتیبانی مردم فلسطین برمی خیزند.
برق های امید در دل مبارزان فلسطین می جهد
در این روز مبارک، از این نماد و سمبل امت واحده که تداعی کننده صبح دیگر ابراهیمی است، برق های امید در دلهای مبارزان فلسطینی می جهد و راه مبارزه و جهاد را بر رزمندگان فلسطین هموارتر می سازد.
از ید واحده و طولای امت اسلامی ترس و لرز بر اندام رهبران ترور به وجود می اید و کابوس وحشت برای آنان همیشه فراهم می گردد. در این روز مسلمین بر روی اختلافات و پراکندگی های زبانی و نابسامانی هایشان، پرده وحدت می کشند، زیرا چتر نجات بخش توحید و کلمات طلایی آسمانی یکدل و یک صدا به سوی دشمن واحد به پیش می روند. شکاف هایی که ابرقدرتها میان آنان به وجود آورده کم رنگ می شوند و دلهای مردم در این روز نزدیک تر و مهربان تر می گردد و افق های روشن و پنجره های سبز فراروی مسلمین در این روز باز می شود.
طلوع انقلاب اسلامی؛ فصل جدیدی در مبارزه برای ملت مظلوم فلسطین
طلوع انقلاب اسلامی در ایران، فصل جدیدی در مبارزه برای فلسطین گشود. رهبر معظم انقلاب امروز در این باره فرمودند: از اوّلین قدمها یعنی بیرون راندن عناصر صهیونیست که ایرانِ دورانِ طاغوت را یکی از پایگاه‌های امن خود می شمردند و سپردن محلّ سفارت غیر رسمی رژیم صهیونیست به نمایندگی فلسطین و قطع جریان نفت تا کارهای بزرگ و فعّالیّتهای گسترده‌ی سیاسی، همه موجب پدید آمدن «جبهه‌ی مقاومت» در کلّ منطقه شد و امید به حلّ مسئله در دلها شکفت و با ظهور جبهه‌ی مقاومت، کار بر رژیم صهیونیستی سخت و سخت‌تر شد ــ و البتّه در آینده بسی سخت‌تر هم خواهد شد ان‌شاءالله ــ ولی تلاش حامیان آن رژیم و در رأس آنان آمریکا در دفاع از آن هم بشدّت افزایش یافت.» این بیان نشان می دهد که نیروهای مومن فداکار و کسانی که با جانفشانی در خط حزب الله لبنان و یا دیگر نیروهای حماس ایثار می کنند، توانسته اند تا خواب را از چشمان ستیزه گران غربی و صهیونیست بربایند.
همین نیروهای ایثارگر، انقلابی، متدین و متواضع بودند که همه معاندان در شرق و غرب عالم را مضطرب و سراسیمه نموده و بدون شک نتیجه‌ی کار پُرحجم آنان، امروز در رفتار و گفتار برخی سردمداران دولتهای عربی و برخی فعّالان خائن سیاسی و فرهنگی عرب، آشکار و جلویِ چشم همه است و با اقتدار کسانی که در خط مقاومت هستند، بر اساس بیان رهبر معظم انقلاب جبهه کفر و ظلم و استکبار روز به روز مایوس تر و کم توان تر می شوند.
اما در این میدان مبارزه همه باید هشیار و بصیر باشند و هرگونه غفلت و ساده انگاری و یا اشتباهات دیگر می تواند برای ملت مقتدر و بازوان توانمند ایران اسلامی خطرناک و تهدید انگیز باشد و زیان های سنگین وارد کند.
هرگونه پیروزی تضمین شده است
همه کسانی که امروز در خط مقاومت حضور دارند و جهاد می کنند، به ابعاد مساله آگاهند و برای آن دلدادگی و حمایت و همراهی با پا برهنه گان و ستم دیدگان دنیا به میدان آمده اند و بنابراین در این میدان، هرگونه پیروزی تضمین شده بوده و بر اساس بیان رهبر معظم انقلاب فرد مبارز حتّی در صورت کشته شدن هم به اِحدی الحُسنیین دست یافته است.
ملت مومن ما نیز هر ساله با پیوستن در صف های طولانی تظاهرکنندگان روز قدس، قوانین اسلامی را از انزوا خارج می کنند. احکام فقهی را از حالت فردگرایی بیرون می کشند و در میان اجتماع می آورند.امسال هم که بستر این راهپیمایی به صورت حضوری و در اجتماع به دنبال شیوع بیماری کرونا فراهم نبود، بازهم ملت های مومن خوش درخشیدند و هشتگ هایی را در فضای مجازی با این مضامین انتشار دادند تا آنجا که یک رکورد تاریخی را ثبت کردند و با این اراده نشان دادند که در هر شرائط و مقتضیات در میدان مبارزه و ایثار حاضرند.
با درایت بنیانگذار انقلاب، خواب از چشمان سرمایه داران زالوصفت ربوده شد
ملت های مومن خواب را از چشمان سرمایه داران زالوصفت که عمداً می خواستند مستضعفان و نیازمندان عالم بی خبر باشند و جز به گرسنگی نیندیشند و تا ابد زیر شلاق و لگدکوب آنان پایمال شوند ربود و امروز، روز قدس بزرگ بستر و موجب آن شد تا این کینه و عداوتشان برای همه آشکار گشته و با درایت و هدایت های خورشید بزرگ، امام خمینی(ره) بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، آن ستم های در خفا از میان رفت و افق های روشن پیروزی و بصیرت جای خود را به ستم و شکست داد و ان شاء الله همه ملت ها روزی در فلسطین وقدس عزيز به اقامه نماز بامامت امام المسلمين خواهند پرداخت 
روز قدس خوابهای آنان را به هم ریخت و تعبیری معکوس برایشان ارائه داد. روز قدس بستر رشد و گسترش فعالیتهای بی نوایان و گرسنگانی است که همیشه بسترشان خاک و چراغشان مهتاب و خانه هایشان کوهها و بیابانها و سفره نانشان سنگ و آجر بوده اند. امّا با آمدن خورشید خمینی شب ستم از فضای ذهن و اندیشه مستضعفین رخت بر بست وبدون شک فرجام این راه نیز اتصال به مبدأ وحی و موطن اصلی انسانها است که تنها سالکان و ره پویان عاشق و عاقل می توانند به سر منزل مقصود برسند.
ضرورت تقویت وحدت و همدلی بین مبارزان فلسطینی تا نابودی قطعی اسرائیل
بدون شک استمرار حرکت آگاهی بخشی و حمایت قاطع مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) از آرمان های امام، ایجاد امید در مبارزان فلسطینی و حمایت بی قید و شرط کشور عزیزمان ایران از فلسطین ادامه داشته و وعده رهبر معظم انقلاب مبنی براینکه اسراییل غاصب 25 سال آینده را نخواهد دید، ان شاء الله با توکل به خداوند متعال محقق خواهد شد و این امید و انگیزه، موجب تقویت وحدت و همدلی بین مبارزان فلسطینی تا نابودی قطعی اسرائیل خواهد بود.
حوزه علمیه خراسان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان بزرگوار قدس بخصوص سردار بزرگ و پرافتخار اسلام، حاج قاسم سلیمانی، امیدوار است اندیشه های تابناک امام خمینی(ره) و جبهه ای که در مقابل اسرائیل گشوده شده، پر رهرو و پنجره سرخ شهادت که این بزرگوار بر روی عاشقان بازگذاشته اند، مفتوح قرار بگیرد. ان شاء الله
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان


 


كد خبر: 37833  |  تاریخ درج خبر: 1399/03/03  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا