ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُه / خرمشهر را خدا آزاد کرد

ياد داشت و تحليل

فتح خرمشهر برای تاریخ ایران بیش از فتح یک سرزمین، نماد و ارزشی از شهادت‌ها و استقامت‌ها است. سوم خرداد روز زمین‌گیر شدن دشمن و پیام " وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُه " به جهان است.

سوم خرداد، یادآور مقاومتی است که در طی 19 ماه ( 578 روز) به لطف الله، نصیب مردم غیور خرمشهر و ملت ایران شد، روزی که به فرموده ی رهبر کبیر انقلاب اسلامی( ره)، « خرمشهر را خدا آزاد کرد و این پیروزیهای معجزه آسا، بی شک از ادعیه مبارکه حضرت بقیه الله صلوات اله علیه بوده و هست.»
31 شهریور 1359 با حمله ی هوایی رژیم بعث صدام به برخی پایگاه های ایران، جنگ ناجوانمردانه ای آغاز گشت که سرآمد آن، هشت سال دفاع مقدس را با رشادت های شبانه روزی دلیرمردان و غیرتمندان ایرانی رقم زد. در این میان پیروزی های بسیاری، خون تازه را در رگ های جوانان به جوش می آورد تا در راه دفاع از مرز و بوم خویش تا پای جان پیش روند.
چهارم آبان ماه سال ۵۹ و تنها پس از ۳۵ روز از هجوم ناجوانمردانه رژیم بعثی عراق به کشور ما، شهر خرمشهر به اشغال عراق درآمد. دشمن بعثی با این تصور که طی حمله ناگهانی به ایران و اشغال برخی مناطق حساس و سوق‌الجیشی مانند خرمشهر بتواند ظرف مدت چند هفته خود را به تهران برساند، وارد خاک ایران شد. اما مقاومت و رشادت های نیروهای ایرانی، این خواب را برای آن ها بدون تعبیر و حتی به کابوسی تبدیل کردند.
مقاومت مردم خرمشهر در روزهای آغازین جنگ تحمیلی، حماسه ای را آفرید که از یادها نمی رود، مردم خونین شهر خرمشهر در حالی به مبارزه با دشمن پرداختند که برای تهاجم و تجاوز دشمن هیچ آمادگی نداشتند و لذا وارد جنگی ناجوانمردانه شدند.
پیروزی عملیات بیت المقدس
فتح خرمشهر در چهار مرحله صورت گرفت. نیروهای رزمنده ایرانی برای چهارمین مرحله و با عنوان عملیات بیت‌المقدس، ساعت ۳۰ بامداد ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۶۱ عملیات خود را برای آزادسازی خرمشهر آغاز کردند و سرانجام با قدرت الهی و پایداری شیرمردان ایرانی، توانستند این شهر را، ساعت 11 صبح 3 خرداد و پس از 35 روز مقاومت، از دست رژیم بعث عراق، آزاد کنند.
خرمشهر، پس از تحمل 578 روز اسارت، باردیگر در روز سوم خرداد 61 به میهن اسلامی ایران بازگشت و پرچم پرافتخار ایران اسلامی بر فراز مساجد و علم های شهر، نصب گردید.
پس از آزادسازی خرمشهر رزمندگان ایرانی در اولین اقدام خود در مسجد جامع خرمشهر نماز شُکر اقامه کردند و با پخش خبر پیروزی آزادسازی خرمشهر، همه ی ملت مسلمان ايران نیز، غرق در شادي و سرور شدند.
پیام تبریک رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران به مناسبت فتح خرمشهر
امام خمینی(ره) به مناسبت آزادی خرمشهر پیامی خطاب به ملت ایران صادر کردند. در اولین بخش این بیانیه آمده است :« با تشکر از تلگرافاتی که در فتح خرمشهر به این جانب شده است، سپاس بی حد بر خداوند قادر که کشور اسلامی و رزمندگان متعهد و فداکار آن را مورد عنایت و حمایت خویش قرار داد و نصر بزرگ خود را نصیب ما فرمود. این جانب با یقین به آنکه مَا النَّصْرُ إلّا مِنْ عِندِ الله از فرزندان اسلام و قوای سلحشور مسلح، که دست قدرت حق از آستین آنان بیرون آمد و کشور بقیة الله الاعظم - ارواحنا لمقدمه الفداء - را از چنگ گرگان آدمخوار که آلت هایی در دست ابرقدرتان خصوصاً امریکای جهانخوارند بیرون آورد و ندای «الله اکبر» را در خرمشهر عزیز طنین انداز کرد و پرچم پر افتخار «لا اله الا الله» را بر فراز آن شهرِ خرّم- که با دست پلید خیانتکاران قرن به خون کشیده شده و «خونین شهر» نام گرفت - [بیافراشت ] تشکر می کنم. و آنان فوق تشکر امثال من هستند. آنان به یقین مورد تقدیر ناجی بشریت و برپاکننده عدل الهی در سراسر گیتی - روحی لتراب مقدمه الفداء - می باشند. آنان به آرم ما رَمَیتَ إذْ رَمَیتَ وَ لکنَّ الله رَمی مفتخرند.»
رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران پس از آزادسازی این شهر و شادی مردم، رشادت های تک تک زنان و مردانی که در این راه، خون خود را فدای دفاع از اسلام کردند را مورد تقدیر الهی خواندند و در ادامه ی پیام خویش به مناسبت آزاد سازی خونین شهر فرمودند« مبارک باد و هزاران بار مبارک باد بر شما عزیزان و نور چشمان اسلام این فتح و نصر عظیم که با توفیق الهی و ضایعات کم و غنایم بی پایان و هزاران اسیر گمراه و مقتولین و آسیب دیدگان بدبخت که با فریب و فشار صدام تکریتی، این ابرجنایتکار دهر، به تباهی کشیده شده اند، سرافرازانه برای اسلام و میهن عزیز افتخار ابدی به هدیه آوردید. و مبارک باد بر فرماندهان قدرتمند که فرماندهان چنین فداکارانی هستند که ستاره درخشنده پیروزیهای آنان بر تارک تاریخ تا نفخ صور نورافشانی خواهد کرد. و مبارک باد بر ملت عظیم الشأن ایران این چنین فرزندان سلحشور و جان بر کفی که نام آنان و کشورشان را جاویدان کردند. و مبارک باد بر اسلام بزرگ این متابعانی که در دو جبهه جنگ با دشمن باطنی و دشمنان ظاهری پیروزمندانه و سرافراز امتحان خویش را دادند و برای اسلام سرافرازی آفریدند.»
جلوگیری از غفلت پس از پیروزی
اما؛ بدون شک پس از هر پیروزی، غفلت هایی از رقیب را در پیشروی های بعدی خواهیم داشت و رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران با تدبیر بلند خویش آنها را به امت اسلام، گوشزد کردند و در ادامه ی پیام خویش فرمودند « و هان ای فرزندان قرآن کریم و نیروهای ارتش و سپاهی و بسیج و ژاندارمری و شهربانی و کمیته ها و عشایر و نیروهای مردمی داوطلب و ملت عزیز، هوشیار باشید که پیروزیها هر چند عظیم و حیرت انگیز است شما را از یاد خداوند که نصر و فتح در دست اوست غافل نکند و غرور و فتح شما را به خود جلب نکند؛ که این آفتی بزرگ و دامی خطرناک است که با وسوسه شیطان به سراغ آدم می آید و برای اولاد آدم تباهی می آورد. و من با آنکه به همه شما اطمینان تعهد به اسلام دارم، لکن از تذکر، که برای مؤمنان نفع دارد، باید غفلت نکنم؛ چنانچه از نصیحت به حکومتهای همجوار و منطقه دریغ ندارم. »
تذکر امام(ره) در خصوص عدم اعتماد به آمریکا و وابستگانش
آماده نبودن نیروهای مسلح ایران به خاطر وقوع انقلاب اسلامی، درگیری‌های داخلی با گروهک‌های ضد انقلاب، آشفتگی اوضاع سیاسی، بی‌تدبیری رییس جمهور وقت به عنوان فرمانده کل قوا و در ادامه خیانت وی در جنگ را می‌توان از مهمترین مسایلی دانست که ایران نتواند در ابتدای جنگ مقابل نیروهای متجاوز ایستادگی لازم را داشته باشد، از این رو آزاد سازی خرمشهر، نقش حیاتی را در شاهرگ دفاعی سیاسی ایران، به وجود آورد و روح تازه ای برای مقابله با ظالم را در مظلوم به وجود آورد.
آن روزها و پس از انقلاب اسلامی ایران، علاوه بر گروهک های مخالف انقلاب اسلامی، دولت مردان دارای هوس نیز وجود داشتند که خام وعده های آمریکا و هم پیمانانشان را می خورند و این پیشتر باعث شکست های نظامی و سیاسی ایران در اوایل جنگ تحمیلی می شد، از این رو رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران پس از آزاد سازی خرمشهر و در پیام خود تاکید کردند: « و آنان می دانند امروز با فتح خرمشهر مظلوم، دولت و ملت پیروزمند ما از موضع قدرت سخن می گوید. و من به پیروی از آنان به شما اطمینان می دهم که اگر از اطاعت بی چون و چرای آمریکا و بستگان آن دست بردارید و با ما به حکم اسلام و قرآن کریم رفتار کنید، از ما جز خیر و پشتیبانی نخواهید دید.».
نقش نفوذ آمریکا پس از تسخیر لانه جاسوسی در افراد بیشتر نقش نمایی می کرد و از این رو، رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران با این تذکر که « و شما بدانید آن قدر که ابرقدرتها از صدام، این نوکر چشم و گوش بسته، پشتیبانی کردند از شماها که قدرتهای کوچک و حکومتهای ضعیف هستید پشتیبانی نمی کنند. و شما عاقبت این جنایتکار و هم قطار جنایتکارش شاه مخلوع را به عیان دیده اید. قدرتهای بزرگ بیش از آنچه از شما استفاده نمایند از شما طرفداری نمی کنند. و شماها را برای منافع خویش به هلاکت می کشند. »، در ادامه ی پیام خویش به مناسبت آزاد سازی خرمشهر، در عین عطوفت و مهربانی، نصیحتی را اعلام می دارند مبنی بر اینکه « و من نصیحت برادرانه به شما می کنم که کاری نکنید که قرآن کریم برای برخورد با شما تکلیف نماید و ما به حکم خدا با شما رفتار کنیم. و یقین بدانید که امثال حسنی مبارک مصری و حسین اردنی و دیگر هم جنایتکارانِ آنان برای شما نفعی ندارند و دین و دنیای شما را تباه می کنند. و اگر با نشستهای خود بخواهید طرح کمپ دیوید یا فهد را، که مرده اند، زنده کنید؛ که ما خطر بزرگ برای کشورهای اسلامی خصوصاً حرمین شریفین می دانیم، اسلام به ما اجازه سکوت نمی دهد. و این جانب در پیشگاه مقدس خداوند تکلیف الهی خود را ادا نمودم.»
پیروزی، از آنِ اسلام است
قطعا حضور در جبهه های مقاومت به عنوان تکلیفی الهی برای امت اسلام در برابر ظلم ظالم بوده و هست و از جهت امام خمینی(ره) پس از این نصیحت پدرانه و مدبرانه، دست به دعا می شوند و در پایان پیام خویش می فرمانید: « اکنون دست تضرع و دعا به سوی خالق یکتا بلند کرده و به قوای مسلح اسلام و فداکاران قرآن کریم و میهن عزیز ایران دعا می کنم، و سلامت و سعادت و پیروزی آنان را خواستار هستم.»
فتح خرمشهر برای تاریخ ایران بیش از آنکه فتح یک سرزمین باشد؛ نماد و ارزشی از شهادت‌ها و استقامت‌ها است. سوم خرداد روز آزادسازی شهری است که در جنگ اراده‌ها، اراده دشمن زمین‌گیر شد و پیام " وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُه " را به او داد.

 حوزه علمیه خراسان، علاوه بر قدردانی از رشادت ها و مقاومت های عزیزانی که برای این مرز و بوم تا پای جان ایستادگی کردند، سالروز پیروزی عظیم فتح خرمشهر، شهر خون را به صاحب الزمان(عج)، رهبر معظم انقلاب، شهدا، جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و تمام رزمندگان جبهه های مقاومت و امت اسلام تبریک و تهیت عرض می کند.

روابط عمومي حوزه علميه خراسان 


كد خبر: 37834  |  تاریخ درج خبر: 1399/03/03  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا