ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

شهید مظلومایشان در عین آن متانت و ابهتی که داشت به لحاظ آن مقام و شخصیت در عین حال، حالت تواضع و برخورد بسیار مؤدبانه ای پر از احساس و عاطفه همراه با روان شناسی اصیل ژرف اسلامی داشتند.

انسان ها در طول زندگی خویش الگوهایی زنده و موثر دارند که در هر مرحله ای میتوان با مراجعه و درس گیری از آنان بیشترین بهره را در راه ترقی خود داشته باشند. انقلاب عزیز ایران اسلامی نیز از جمله همان دوره هایی است که بزرگانی را به خود دید و معرفی کرد که آزادی خواهان و خداجویان عالم می توانند از ایشان بهره ها ببرند. شهید مظلوم، آیت الله بهشتی از جمله همین فرزندان روح الله و همراهان انقلاب اسلامی است که درس بزرگ عدالت خواهی و مبارزه با استکبار را به ما یاد داد. از این رو برداشتی از زندگی این شهید مظلوم را در رفتار و گفتار مرور می کنیم.
یکی از ویژگی های شهید مظلوم، آیت الله دکتر بهشتی، توجه به نماز بود و هرگز چیزی نمی توانست ایشان را از نماز اول وقت باز دارد. هنگام نماز، کارها را رها می ساخت و به سوی تکلم با خدا می شتافت و اگر چناچنه جلسه ای بود و موقع نماز فرا می رسید، یادآوری می کرد که موقع نماز است، برای عبادت خدا خودمان را آماده کنیم.
همچنین، فروتنی، از دیگر ویژگی های سیدالشهدای انقلاب بود. شهید باهنر درباره تواضع و فروتنی ایشان چنین گفته است: خصلت های ایشان ممتاز بود. ایشان در عین آن متانت و ابهتی که داشت به لحاظ آن مقام و شخصیت در عین حال، حالت تواضع و برخورد بسیار مؤدبانه ای پر از احساس و عاطفه همراه با روان شناسی اصیل ژرف اسلامی داشتند. جلسات ایشان معمولا همراه با صفا و نشاط بود و صداقت کاملی در قضاوت ها و اظهار نظرشان به چشم می خورد، اعتماد می آورد و اطمینان می بخشید.
در کنار تلاش علمی وافر و تسلط به زمانه، پذیرش حق، یکی دیگر از خصوصیت های این عالم ژرف اندیش بود و حتی اگر به ضرر او تمام می شد، آن را می پذیرفت و همین که می فهمید سخنی حق است، قبول می کرد.
همسر بزرگوار این شهید مظلوم، می گوید: ایشان خیلی مهربان بود، با زن و فرزند. با من که همسرش بودم مثل یک پدر و فرزند بود یعنی من همیشه احساس می کردم که با پدرم روبرو هستم از بس که ایشان مهربان و خوش اخلاق بود.
شهید مظلوم آیت الله محمد حسینی بهشتی در وصیت خود خطاب به خانواده اش آورده است:
اینجانب سیدمحمد حسینی بهشتی، دارنده شماره شناسنامه 13707 از اصفهان، به همسرم، فرزندانم و سایر بستگانم وصیت می کنم که در زندگی بیش از هر چیز به فروغ الهی که در دل انسان هاست، اهمیت دهند و با ایمان به خدای یکتای علیم، قدیر، سمیع، بصیر، رحمان و رحیم، پیامبران بزرگوارش و پیروی از خاتم پیامبران (ص)، کتاب قرآن، ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین، اهتمام به ذکر و یاد خدا، نماز با حضور قلب، روزه، عبادات دیگر، انفاق، ایثار، صدق و جهاد بی امان در این راه و حضور پیگیر در جماعت و انس با مردم، راه سعادت را به روی خود باز گردانند.

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان


كد خبر: 38036  |  تاریخ درج خبر: 1399/04/07  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا