ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مراکز نیکوکاری در مدارس علمیه راه اندازی می شوندجلسه مشترک معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان با کمیته امداد امام خمینی(ره) در خصوص ایجاد مراکز نیکوکاری در مدارس علمیه با حضور مدیران مدارس علمیه خواهران مشهد در مرکز مدیریت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه مشترک معاونت تبلیغ این حوزه با کمیته امداد امام خمینی(ره) در خصوص ایجاد مراکز نیکوکاری در مدارس علمیه با حضور مدیران مدارس علمیه خواهران مشهد در مرکز مدیریت برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین جلال منتظری، مدیر تبلیغ حوزه علمیه خراسان در این نشست با اشاره به حدیثی از امام حسین(ع) مبنی بر اینکه « لا يَكمُلُ العَقلُ إلّا بِاتِّباعِ الحَقِّ»، گفت: حوزه های علمیه با توجه به ارائه خدمت اجتماعی در عرصه های مختلف خدمت رسانی، حضوری گسترده و تاثیرگذار را ایفا می کنند.
وی افزود: مشارکت در طرح مواسات و همدلی و جمع آوری بیش از 3 میلیارد و 35میلیون و 900 هزار تومان کمک نقدی، یکی از نمونه های بارز کمک رسانی حوزه های علمیه می باشد که در بحث خدمات اجتماعی حوزوی صورت گرفت.
مدیر تبلیغ حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه حوزه های علمیه از دیر باز در امر کمک رسانی به اقشار آسیب پذیر جامعه، نقش موثری داشته‌اند، گفت: با راه اندازی مراکز نیکوکاری می توان فرصت های جدیدی را در عرصه ی خدمت رسانی به آحاد جامعه گشود.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: ایجاد مراکز نیکوکاری در مدارس علمیه با رویکرد حذف موازی کاری ها و استفاده از ظرفیت کمیته امداد امام خمینی(ره) به عنوان متولی این امر، صورت می گیرد و امید است همچون گذشته، اقدامات شایسته ای را شاهد باشیم.
ترغیب و تشویق اغنیاء به تقسیم اموال
حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین قنبریان، مدیریت خدمات تبلیغ معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان در این جلسه با اشاره به آیات نورانی سوره‌ی ماعون گفت: هستند مسلمانانی در جامعه‌ی اسلامی که نسبت به افراد بی سرپرست و بی پشتوانه، بی توجه هستند و آنان را طرد می کنند، و کسانی هم هستند که کمک های خیرخواهانه‌ی زیادی را انجام می دهند اما دیگران را تشویق و ترغیب به این امر نمی کنند، در زمره‌ی آیات سوره‌ی ماعون قرار می گیرند.
وی افزود: واژه « طَعَامِ الْمِسْكِينِ» به سهم اموال فقرایی اشاره دارد که در مال ما است، لذا باید مبلّغینی برای تمیز این مطلب و ترویج و احقاق حق فقرا، فعالیت کنند تا اغنیا، تشویق شوند حق مساکین را بدهند.
مدیریت خدمات تبلیغ معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان با اشاره به فعالیت مراکز نیکوکاری، ابراز کرد: گسترش مشارکت های مردمی، شناسایی نیازمندان، نظارت بر توزیع عادلانه، کاهش هزینه های اجرایی و ... از اهداف راه اندازی این مراکز است.
حجت الاسلام والمسلمین قنبریان با بیان اینکه اعتماد مردم به حوزه های علمیه در تجمیع کمک ها تاثیرگذار است، ادامه داد: شناسایی خیرین، نیازمندان و ارتباط این دو باهم، به عنوان مهمترین وظیفه‌ی مراکز نیکوکاری می باشد که هر مدرسه به عنوان مرکز نیکوکاری می تواند در آن نقش داشته باشد.
رشد، توسعه و ایجاد مراکز نیکوکاری
مجید غلامی، رئیس اداره‌ی امور هماهنگی موسسات خیریه و مراکز نیکوکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی در این جلسه نیز با اشاره به اینکه کمیته امداد امام خمینی(ره) از سال 57 و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی ایران با هدف رسیدگی به حال نیازمندان، به فرمان امام راحل(ره) تاسیس شد، گفت: در سالیان اخیر با توجه به مشکلات اقتصادی، بعد سرپرست خانوار تحت پوشش این مرکز تغییر کرده و به سمت اکثریتِ بانوانِ جوانِ با مشکلات اقتصادی که در تامین معاش زندگی دچار مشکل شدند، سوق یافته است.
وی با بیان اینکه مجموعه‌ی کمیته امداد با تامین نیازهای انسانی مددجویان، سرپرستی های مختلفی را تعریف کرده است، ادامه داد: تامین معاش زندگی، تحصیل، جهیزیه، تسهیلات ازدواج و کارآفرینی، اشتغال، مباحث حقوقی و ... از عمده فعالیت های کمیته امداد امام خمینی(ره) نسبت به رفع نیازهای خانواده مددجویان است.
رئیس اداره‌ی امور هماهنگی موسسات خیریه و مراکز نیکوکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی، ابراز کرد: علاوه بر بودجه‌ی مصوب مجلس و کمک های مردمی، کسب درآمد از منابع اقتصادی مربوط به کمیته امداد، هزینه های جاری و ساری در این مرکز امدادرسانی را تامین می کند.
وی با اشاره به اینکه معاونت پشتبانی از مشارکت های مردمی تا کنون تاثیرات مثبتی را رقم زده است، افزود: شرایط جدیدی که به این حرکت اضافه شده است، رشد، توسعه و ایجاد مراکز نیکوکاری محلات است که در بدنه‌ی کمیته امداد شکل گرفت.
غلامی اظهار داشت: با راه اندازی مراکز نیکوکاری محلات به دنبال تشکیلات پیچیده نیستیم و با محوریت امام جماعت مساجد، شناسایی ها و ارسال کمک ها صورت می گیرد.
وی تصریح کرد: مراکز نیکوکاری در شناسایی اغنیاء، پالایش نیازمندان واقعی و ارسال کمک ها به آنان می توانند کمک کنند و در هر مرحله ای نیز می توانند از بانک اطلاعاتی موجود در کمیته امداد استفاده نمایند.
رئیس اداره‌ی امور هماهنگی موسسات خیریه و مراکز نیکوکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی با تاکید بر احراز نیازمندی افراد در کمیته امداد، ادامه داد: مراکز نیکوکاری با ارائه خدمت در محلات و با هماهنگی کمیته امداد می توانند اقدامات گسترده تری را در زمینه‌ی جذب منابع انجام دهند.
وی با اشاره به فعالیت های فرهنگی خانوارهای مددجویان، گفت: مدارس علمیه خواهران می توانند علاوه بر ارتباط گیری با خانواده های کمیته امداد و انجام مشاوره های فرهنگی به آنان در تامین منابع برای برگزاری برنامه های فرهنگی، زیارتی و سیاحتی، اقدام کنند.
غلامی بیان کرد: در بحث مصارف کمک های مردمی از سوی مراکز نیکوکاری، کمیته امداد هیچگونه دخالتی در جمع آوری و هزینه کِرد آن ندارد و با مجوز کمیته امداد می توان علاوه بر لیست مددجویان این مراکز به سایر نیازمندان که تحت پوشش بهزیستی، مجموعه های حمایتی و یا افرادی که تحت پوشش هیچ سازمانی نیستند، نیز خدمت رسانی کرد.
گفتنی است، مراکز نیکوکاری در مدارس علمیه با ارائه طرح‌نامه‌ی خدمت و مجوز کمیته امداد امام خمینی(ره) می توانند در این زمینه فعالیت داشته باشند.

 

 


كد خبر: 38039  |  تاریخ درج خبر: 1399/04/08  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا