ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نمایه تبلیغ مدرسه علمیه فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) قوچانواحد تبلیغ مدرسه علمیه فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) قوچان در سال گذشته علاوه بر پیگیری برنامه‌های تربیت مبلغ، در زمینه اعزام‌های جهادی نیز فعال بوده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، تبليغ دين يكي از رسالت‌هاي هزارساله حوزه‌هاي علميه شيعه در پاسخ‌گویی به نیازهای دینی و انسانی است. کارنامه مجاهدت حوزه‌های ‌علميه، الگو‌ي موفقي از تربيت مبلغان ديني و تبليغ دين در عرصه‌هاي مختلف بوده كه سیراب‌کننده خردهاي استوار و هدایتگر جوامع بشری است.

انقلاب اسلامي ايران كه خود از ثمرات ارزشمند تبليغ روحانيت است، رسالتي بزرگ و نوين را در تبليغ دين در سطح وسيع و به شيوه مطلوب و مدرن و مبتني بر آموزه‌هاي قرآنی، سنت و سیره ائمه اطهار (علیهم‌السلام)، بر عهدۀ حوزه‌هاي علميه و عالمان دين مي‌نهد.
بر این اساس مروری گذرا بر اهم فعالیت‌ها، اقدامات و عملکرد تبلیغی مدرسه علمیه فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) قوچان در سال گذشته داریم.
ساماندهی و توانمندسازی مبلغان با آموزش‌های کاربردی و تخصصی
تبليغ موفق، نوين و مؤثر معارف قرآن و اهل‌بیت علیهم‌السلام، از مهم‌ترین ارکان دست‌یابی به رسالت بزرگ ترویج دین است. با توجه به جایگاه رفیع و تأثیرگذار تبلیغ در عرصه دین به‌عنوان تنها مسیر برای بازتاب فعالیت‌های دینی در جامعه و عامل اصلی حرکت انسان در همه اعصار از ظلمات به‌سوی نور که وظیفه و نتیجه رسالت همه انبیا الهی است، ساماندهی و ایجاد بسترهای رشد و توسعه این مهم از مهم‌ترین وظایف مدیران و دلسوزان حوزه علمیه خراسان است. ازاین‌رو، مدرسه علمیه فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) قوچان دوره‌ها و کارگاه‌های مختلفی را در سال گذشته جهت دانش‌افزایی و ارتقاء علمی و بصیرتی مبلغان خود تدارک دید که دوره‌های آموزشی «شیوه‌های تبلیغ جهادی و تبلیغ نوین»، «کودک و نوجوان»، «راه‌های تشویق نوجوانان به حجاب و نماز» و «آموزش مداحی»، کارگاه‌ «ارتباط موثر» و کارگاه تخصصی «یاوران وقف» از آن جمله بوده است.
اردوهای جهادی
رهبر فرزانه و دورانديش انقلاب اسلامي در اين زمينه مي‌فرمايند: «بالاترين افتخارها افتخار حمل بار امانتي است كه پيغمبران حامل آن بار امانت بودند». ازاین‌رو بر اساس رسالت‌ها و مأموریت‌ها و به‌منظور پاسداري از سنت‌هاي اصيل و ارزشمند حوزه‌های علمیه و در استمرار گام‌های مؤثر تبلیغی گذشته، مدرسه علمیه فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) قوچان 4 اردوی جهادی در روستاهای آبشوری، جعفرآباد شرقی، داوودلی و ینگه قله برگزار کرده است. خانواده و همسرداری، آموزش احکام تخصصی و عمومی، آموزش قرآن کریم و آموزش خیاطی از جمله موضوعات مطرح شده در این اردوها بوده است. در حاشیه این اردوها کلاس‌های آموزش احکام، قرآن کریم، نقاشی و زبان انگلیسی نیز برای کودکان برگزار شده است.
فعالیت‌های تبلیغی مناسبتی
حضور مبلغان در اعیاد و ایام مختلف سال، نقش‌پذیری تبلیغ دین را گسترده خواهد کرد. ازاین‌رو واحد مبلغان مدرسه علمیه فاطمه الزهرا (سلام الله علیها) نسبت به اعزام مبلغان در ماه‌های محرم و صفر، ایام فاطمیه و ماه مبارک رمضان اقدام کرده است. همچنین اعزام مبلغان به مدارس دخترانه سطح شهر و هیئت سیدالشهدا (علیه‌السلام) شهرستان، از جمله برنامه‌های مستمر این مدرسه در طول سال گذشته بوده است.
منبرك
تبليغ موفق، نوين و مؤثر معارف قرآن و اهل‌بيت (عليهم‌السلام)، از مهم‌ترين اركان دست‌يابي به رسالت بزرگ ترويج دين است. با توجه به جايگاه رفيع و تأثيرگذار تبليغ در عرصه دين، منبرهاي كوتاه با عنوان «منبرك» در معاونت تبليغ حوزه علميه خراسان طراحي شد تا طلاب علاوه بر دريافت آموزش‌هاي لازم در اين خصوص، فرصتي براي تقويت منابر خود را به دست آورند. بر این اساس در سال گذشته در اين مدرسه هر روز بین صلاتین طرح منبرک با ارائه موضوعات مختلفی از جمله امر به معروف و نهی از منکر، حلال و حرام، پدر و مادر، نیت، نماز، ایثار، شرک، جهل، رزق، احکام و غیره برگزار شده است.
 


كد خبر: 39055  |  تاریخ درج خبر: 1399/08/28  |  کد خبرنگار: 201020
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا