ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بررسی ادله سلفیه جهادی در تکفیر حاکمجلسه دفاعیه پایان نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان « بررسی ادله سلفیه جهادی در تکفیر حاکم»، در مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پایان نامه سطح سه حجت الاسلام علی اکبر مومن نژاد با عنوان « بررسی ادله سلفیه جهادی در تکفیر حاکم»، توسط حجج اسلام و المسلمین حیاتی و افضل آبادی، در محل مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد، دفاع شد.
تدوینگر این پایان نامه با بیان اینکه جریان تکفیر، یکی از بارزترین فتنه ها و مصیبت هایی که در طول تاریخ، اسلام و مسلمانان را گرفتار مشکلات اساسی کرده است،گفت: در صدر اسلام گروهی به نام خوارج تمام مسلمانان را کافر قلمداد، و خون و مال و حتی ناموس آنها را برای خود حلال کردند، این رفتار خوارج، ضربه ای به پیکره اسلام وارد کرد که یکی از ویران کننده ترین و مهلک ترین ضربه هایی است که سرزمین های اسلامی را دچار فتنه، دودستگی و ناامنی کرد.
وی با اشاره به اینکه با هوشیاری دانشمندان مسلمان و درک خطر تکفیر اهل قبله، فتنه خوارج تکفیری کمی فروکش شد اما در قرن هفتم فردی به نام ابن تیمیه ظهور کرد، افزود: در قرن دوازدهم کتاب‌ها و دست نوشته های ابن تیمیه، باعث گمراه کردن افکار شخصی به نام محمدبن عبدالوهاب و ایجاد گروهی به نام وهابیت شد، که این بار با شدت بیشتری نسبت به خوارج صدر اسلام فکر تکفیر را رواج و گسترش می دادند و همه مسلمانان چه شیعه و چه سنی را تکفیر و خون و مال و ناموس آنان را حلال می شمردند.
حجت الاسلام مومن نژاد اضافه کرد: در نيمه دوم قرن بيستم گروه هايي از جوانان مصري، با تاثير پذيري از انديشه هاي سيد قطب و با طراحي ايجاد حكومت اسلامي، جريان افراطي را بر مبنای تكفير و جهاد بنا نهادند، که این گروه بنام سلفیه جهادی شناخته شدند.
وی با بیان اینکه امروزه بسیاری از شهرها و مناطق مختلفی از جهان اسلام گرفتار آتش تکفیر شده اند، گفت: سرمنشاء این کشتارها و سوختن ها، جریان سلفیه جهادی است که با برداشت های تند از برخی افکار سید قطب ظهور کرده و مبنای فکری گروه های تکفیری مانند القاعده و داعش و... قرار گرفته است.
وی تشریح کرد: سلفیه جهادی با برداشت های گزینشی از آیات قرآن و با فهم ناقصی از حقیقت اسلام و با تفسیر اشتباه از مفاهیمی همچون حاکمیت الله، جاهلیت، طاغوت، جهاد و حکومت اسلامی، جهان اسلام را دارالکفر نامیده و در پی احیای حکومت اسلامی قرار گرفته تا به گمان خود حاکمیت الهی را در جوامع بشری احیاء سازد.
طلبه سطح سه حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه سلفیها با تمسک به اجتهاد افراطی، تمامی حکومت های موجود را، طاغوت و جاهلی می دانند و حاکمان و مردمان این سرزمین ها را تکفیر کرده و به قتل می رسانند، افزود: نتيجه چنين انديشه اي، ايجاد تفرقه در جامعه اسلامي، كشتار بي گناهان و تخريب بلاد اسلامي است و اساسي ترين راه مقابله با اين انديشه، نقد و بررسي مهمترین دلايلي است که سلفیه جهادی با استناد به آن ادله، حاکمان کشورهای مسلمان را تکفیر می کنند و سرزمین های تحت حکومت این حاکمان را دارالکفرمی دانند و حکم جهاد و وجوب هجرت در مقابل آنان را صادر می کنند.
حجت الاسلام مومن نژاد با بیان اینکه سلفیه جهادی با شعار احیای حاکمیت خداوند، در پی ایجاد کردن خلافت اسلامی می باشند، در پایان گفت: این تفکر در واقع با انگیزه اسلام هراسی با مدیریت غرب صورت گرفته است تا با روشن کردن آتش و سوزاندن مردم بی گناه، باعث تفرقه و ویرانی و ناامنی در منطقه و جهان اسلام شوند.
گفتنی است، تدوینگر این پایان نامه از هدایت و راهنمایی حجت الاسلام و المسلمین محیطی در مقام استاد راهنما و حجت الاسلام و المسلمین فاطمی نژاد در مقام استاد مشاور، بهره برده است.

 


كد خبر: 39067  |  تاریخ درج خبر: 1399/08/29  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا