ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کتاب «المستفاد فی الاصول» رونمایی شدکتاب «المستفاد فی الاصول» شامل تقریرات اصولی مرحوم آیت الله میرزا علی فلسفی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، کتاب «المستفاد فی الاصول» شامل تقریرات اصولی مرحوم آیت الله میرزا علی فلسفی رونمایی شد.
این مراسم به همت واحد پژوهش مدرسه عالی سطح چهار حوزه علمیه خراسان همراه با دو نشست علمی با موضوع ابعاد شخصیتی و مبانی اصولی و منهج شناسی فقهی و رجالی آیت الله فلسفی با ارائه حجج اسلام و المسلمین محسن قدیری، و محمدحسن ربانی بیرجندی برگزار گردید.
آیت الله سیدمصباح عاملی مدیر حوزه علمیه خراسان در پیامی برای این مراسم با اشاره به اینکه سنت تقریرنویسی در حوزه‌های علمیه، شکل متحول‌شده سنت املانویسی است که کتب معروف به «امالی» را در تاریخ فرهنگ اسلامی خلق کرده بود، آورده است: نگارش تقریرات علم اصول مرحوم آیت الله فلسفی درضمن معرفي و تجليل از مقام والای ایشان، تجلیل از مقام علم و علم‌آموزی است، اميد است جزوكارهاي ماندگار حوزه علميه خراسان قرار گيرد و در تاريخ اين حوزه همچون نام مرحوم آيت الله فلسفي بدرخشد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، با بیان اینکه مرحوم آقاى فلسفي يكى از حسنات دهر است، يعنى واقعاً شخصيت برجسته‌ى علمى و عملى ایشان، اگر نگوييم بى‌نظير، در بين بزرگان كم‌نظير می باشد، ابراز کرده است: ناگفته نماند مرحوم ميرزا علي فلسفي می‌تواند براى همه ما الگو باشد، هم براى قشر فرهيخته حوزه؛ عالمان و نوآموزان و هم براى آحاد مردم. ايشان از جمله عالمان راسخي هستند كه به پايبندى به ظواهر اكتفاء نكردند و درطريق علم و معرفت، سلوك و توحيد تلاش كردند، مجاهدت كردند، در واقع بندگي كردند، تا مورد رضايت حضرت حق قرار گيرند.
آیت الله عاملی یادآور شده است: درس خارج ایشان در واقع ثمره مجاهدت‌هاي علمي ايشان و عصاره درس‌آموزي در محضر بزرگاني همچون سیدمحمود شاهرودی، شیخ محمدعلی کاظمینی، آقا بزرگ تهراني، سيدابوالحسن اصفهاني و سيدابوالقاسم خويي، مي‌باشد كه بي‌شك همگي از عالمانِ عاملِ عصر خويش بوده‌اند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه آیت‌الله میرزا علی فلسفی، یکی از برجسته‌ترین درس آموزان مکتب آیت‌الله العظمی خوئی (ره) است که پیوسته تقریرات درس وی را می‌نوشت و استاد گاه خود با قلم خویش، مهر تائیدی بر پایان آن می‌نهاد، یا کسانی را که مباحث مکتوب فقهی او را می‌خواستند به جزوه‌های آن شاگرد برجسته‌اش ارجاع می‌داد، بیان کرده است: همین ویژگی‌های علمی بود که سبب شد هنگام بازگشت آیت‌الله فلسفی به تهران، اولین اجازه اجتهاد کتبی از سوی مرجع عاليقدر شیعه مرحوم سیدابوالقاسم خویی به نام وی صادر شود.
آیت الله عاملی افزوده است: كوچ علمي ايشان هم به مشهد مقدس را مي‌توان جزو دستاوردهاي علمي‌شان بر شمرد آنجايي كه آيت‌الله ميلاني اصرار بر ماندن ايشان در مشهد را داشتند تا به غناي علمي حوزه كهن خراسان جاني صدچندان ببخشند. شاگردان به جا مانده از ايشان از ثمرات اين كوچ بزرگ علمي است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه كتاب «المستفاد في الاصول» كه تقريرات اصولي درس ايشان مي‌باشد جرعه‌اي از دانش اين عالم فرهيخته حوزه كهن خراسان است. با جمع‌آوري، نگارش و انتشار آن سعي بر معرفي برگ كوچكي از رشادت‌هاي علمي آن مرحوم شده، ابراز امیدواری کرده که ابعاد مختلف علمي،‌‌‌‌‌‌اخلاقي و بینشی مرحوم آیت الله ميرزا علي فلسفي تنکابنی به جامعه علمي و علاقمندان عالمان عامل، بيش از پيش معرفي شود و شاگران ايشان پيشگام اين عرصه باشند.


كد خبر: 39070  |  تاریخ درج خبر: 1399/08/29  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا