ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

حضور مدیر حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه ولایت و حسینیه آیت الله شیرازیمدیر حوزه علمیه خراسان با حضور در مدرسه علمیه ولایت و حسینیه آیت الله شیرازی، در نشستی صمیمانه با طلاب مدرسه علمیه امام صادق(علیه السلام) بجنورد در این محل نسبت به لزوم دقت در بیانیه گام دوم انقلاب، تاکید کرد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید مصباح عاملی در نشست صمیمانه با طلاب مدرسه علمیه امام صادق (علیه السلام) بجنورد در محل حسینیه آیت الله شیرازی مشهد ابراز کرد: این مکان یکی از خاستگاه های مهم انقلاب در این شهر محسوب می شود.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در ادامه با تاکید بر گفتمان و سنت حسنه تحول در حوزه علمیه، گفت: فعالیت های عمیق تحولی در حوزه جزو مطالبات نسل جوان، پرشور و با انگیزه ای است که شاگردی مکتب امام صادق (علیه السلام) را برگزیده اند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به بیانیه گام دوم که از سوی مقام معظم رهبری منتشر شد، اظهار کرد: می توان این بیانیه را در قالب ماموریت های حوزه علمیه به دو بخش درون و برون حوزوی تحلیل کرد. بخشی از آن در ارتباط با مسائل درون حوزوی می باشد یعنی طلاب می بایست توانایی لازم را برای ایفای نقش خویش کسب کنند و بخش دیگر برون حوزوی است که می بایست در ادامه مسیر و رسالت خود داشته باشند.
وی با اشاره به رکن علم که از سوی مقام معظم رهبری نیز مورد تاکید است، گفت: سرمایه ای که حوزه های علمیه با آن نقش خود را ایفا کرده اند، علم است؛ بدون کسب توانایی های علمی به ویژه در شرایط امروز که حرف اول را در هر جهت گیری و با هر هدفی می زند، نمی توان کاری کرد و نخستین مطالبه در بیانیه گام دوم نیز همین امر می باشد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به لزوم و اهمیت داشتن علم جهت دار و انسان ساز، گفت: نخستین پیام قرآن به پیامبر(ص) درباره خواندن، علم و تربیت است. در واقع پیام الهی و توحیدی و رسالت انبیا همین آگاه سازی انسان هاست و شروع، تداوم و سرنوشت نهایی بشر به دست اسلام ناب و دوازدهمین حجت خدا در روی زمین با علم و تربیت همراه است.
آیت الله عاملی با اشاره به حدیثی درباره تعلیم و تربیت در دوران مهدی موعود و افزایش ظرفیت و زمینه لازم برای اجرای عدالت و تشکیل حکومت واحد جهانی، ابراز کرد: عدالت گستری با تحمیل عقیده امکان ندارد بلکه می بایست با استدلال و برهان برای انسان ها بیان و اجرا شود.
وی با اشاره به اینکه بنابراین اولین رکن و شالوده کار در حوزه های علمیه همانطور که از نام گذاری آن مشخص است، علم می باشد، اظهار کرد: امروز حوزه علمیه نمی تواند با حرف های سطحی و احساسی در برابر دنیای مهاجم، رسالت و نقش ایجابی و سلبی خود را ایفا کند بلکه می بایست با تقویت علمی و بنیه استدلالی خویش، نقش آفرینی کند. نقش ایجابی یعنی انتقال آموزه های دینی به دنیا و نقش سلبی یعنی پاسخگویی در برابر شبهات که حتما در این دو زمینه به توانایی علمی نیاز داریم.
مدیر حوزه علمیه خراسان جامعیت علمی را در این راستا مهم برشمرد و گفت: امروز نمی توان با قواعد خشک علمی تحول مطلوب را در حوزه های علمیه بیان کرد و رسالت خود را در دنیا انجام داد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با تاکید بر اینکه باید مسیر علمی و دانشی موثر و کارساز را کسب کرد و انسان، عالمِ عامل، متعهد و مسئول باشد،‌ علم نافع را دومین مطلب در زمینه دانش برای پاسخگویی به حوزه، جامعه و نظام اسلامی عنوان و خاطر نشان کرد: امروز در عرصه بین الملل نیز باید به گونه ای بود که علم ما کاربرد داشته و نافع باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان رکن دیگر مورد تاکید مقام معظم رهبری را آشنایی با امور سیاسی خواند و اظهار کرد: در این زمینه کارهای خوبی در حوزه علمیه برنامه ریزی شده است. طلاب علوم دینی باید مسائل و جریان های سیاسی را بشناسند و این امر به ویژه در شرایط امروز که مسائل دنیا با سیاست عجین شده، ضروری است و البته کارهای ارزنده و خوبی نسبت به شناخت جریان ها و نحله های سیاسی اقدام شده و می شود.
آیت الله عاملی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درباره هدایت دینی و سیاسی و نیز مردم داری و خدمت اجتماعی توسط حوزه علمیه، گفت: حوزه علمیه باید در این سه زمینه مرجعیت داشته باشد. به طور مثال، در حال حاضر، گروه های جهادی حوزه های علمیه بزرگترین خدمت را به دین و مردم انجام می دهند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با این توصیه که باید وقت را ارزشمند دانست و از آن بهره برد، گفت: جوانی که امروز حوزه علمیه را انتخاب می کند، فردی است که انرژی بالایی برای کار علمی و خدمت به دین و اجتماع دارد.
وی با بیان اینکه مرجعیت در همه عرصه ها از سوی حوزه علمیه باید تحقق یابد، اظهار کرد: هر مسئله ای که در جامعه پیش آید باید با مرجعیت حوزه علمیه باشد که این امر یک تحول کمی و کیفی محسوب می شود.
آیت الله عاملی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: قرآن در حال حاضر در سطوح مختلف آموزشی این حوزه برنامه ریزی و اجرا شده است که در مسائل اخلاقی، سیاسی و اجتماعی نیز همین رویکرد می باشد.


كد خبر: 30841  |  تاریخ درج خبر: 1397/12/16  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا