ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

وبینار «محمد (ص) پيامبر بشر و نقش انقلاب اسلامي در راهبري امت اسلامي» برگزار شدهیئت اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان نشست تخصصی « محمد (صلي الله عليه و آله) پيامبر بشر و نقش انقلاب اسلامي در راهبري امت اسلامي» را به صورت مجازی برگزار کرد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، هیئت اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان وبینار تخصصی « محمد (صلي الله عليه و آله) پيامبر بشر و نقش انقلاب اسلامي در راهبري امت اسلامي » برگزار کرد.
حجت الاسلام محسن قنبریان در ابتدای نشست به ذکر و تشریح اهداف پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) یعنی ظهور دین حق، استخلاف مومنین و اقامه جهانی عدل پرداخت و توضیح داد: اهداف پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) هنوز به طور کامل محقق نشده است و از آنجایی که با یک بعثت مستمر مواجه هستیم بنابراین ایشان طوری برنامه ریزی و ریل گذاری کرده که آن اهداف باید محقق شوند؛ از همین رو، مومنان فقط شنوندگان دین نمی باشند بلکه مبلغان و حاملان دین نیز هستند.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه به لحاظ فکری و فرهنگی زمان ولادت پیامبر (صلی الله علیه و آله) اسلام در شرایط پوسیدگی ملل و فراگیری نحل بود که نماد آن عام الفیل است زیرا سال حمله به ادیان ابراهیمی است، ابراز کرد: ظهور اسلام مانع گسترش نحله ها شد و اسلام از نظر فرهنگی طرحی نو ارائه داد تا مانع انحرافات گردد.
وی در بعد اقتصادی اظهار کرد: ایشان با توجه به شرایط ارباب و رعیتی جهان در آن زمان، نهاد حقوقی به نام مضاربه اقامه کردند و منع احتکار و از سوی دیگر، ارائه سنت وقف از آموزه های دین توسط آن حضرت است.
حجت الاسلام قنبریان در تشریح شرایط سیاسی زمان ولادت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) اظهار کرد: میلاد آن حضرت در بین نزاع دو امپراتوری روم و ایران واقع شد و ایشان نه اراده آن را داشت که حجاز را تحت حمایت آنها قرار دهد و نه به دنبال تأسیس امپراتوری بوده بلکه در صدد ایجاد سبک جدید از حکومت داری بودند.
وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی وارث احیاگران اسلام است و درصدد بازتولید توحید اسلامی می باشد، گفت: احیاگران در بعد سیاسی اجتماعی به دنبال کشورگشایی نبوده بلکه درصدد احیای فکر دین مدارانه و فعالیت ضداستبدادی و از طرفی در جنبه اقتصادی به دنبال جمع بین دنیا و آخرت بودند و این همان راه اسلام است.
استاد حوزه و دانشگاه در محور اقتصادی نیز افزود: امام خمینی (ره) علیرغم به رسمیت شناختن حق خصوصی، توان مندی ها را به سمت منابع ثروت و تقسیم عادلانه درآمدها هدایت و مدیریت کردند که از جمله ابتکارات ایشان، جهاد سازندگی بود که در عرصه اقتصادی کارآمد نشان داد.
حجت الاسلام محسن قنبریان در بعد سیاسی، الگوی انقلاب اسلامی را حکومت مدنی پیامبر (صلی الله علیه و آله) برشمرد و گفت: بنابه فرموده امام خمینی(ره)، اسلام به ما اجازه نداده که دیکتاتور باشیم بلکه میزان رأی مردم است.


كد خبر: 39160  |  تاریخ درج خبر: 1399/09/10  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا