انقلابی بودن و فضل علمی، دو شاخصه «طلبه تراز»

انقلابی بودن و فضل علمی، دو شاخصه «طلبه تراز»
اگر طلبه ها می خواهند که استنباط ژرف تری داشته باشند باید خود را به سلاح ادبیات مسلح کنند؛ زیرا از وسایل کار طلاب است.

خبرگزاری حوزه علمیه خراسان در سلسله گفت‌وگوهایی با اساتید این حوزه به مرور تاریخ و ویژگی های حوزه علمیه خراسان و توصیه‌های ایشان به طلاب علوم دینی پرداخته که در ادامه، سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین عادلی نیا را با هم می‌خوانیم.

شخصیت های زیاد اصولی و فقهی و ادبی در این حوزه رشد کرده که در طول تاریخ منشاء آثار فراوانی شدند. از جمله مشهورترین این شخصیت ها می توان به چهره هایی همچون آیات شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی و حجج اسلام و المسلمین مرحوم ادیب اول و دوم و میرزا جواد آقای تهرانی هستند.
ادبیات، سلاح طلبه است
اگر طلبه ها می خواهند که استنباط ژرف تری داشته باشند باید خود را به سلاح ادبیات مسلح کنند؛ زیرا از وسایل کار طلاب است. به لحاظ اینکه تمام منابع ما از احادیث و روایات و فقه و اصول عربی هستند، یادگیری ادبیات عرب مهم و لازم است که طلاب تسلط کاملی در این زمینه داشته باشند. اگر کسی امروز بخواهد از روایات و قرآن و سخنان ائمه(ع) بهره برداری درستی داشته باشد، باید به ادبیات عرب به طور کامل مسلط باشد و آن را به صورت کاربردی در حوزه‌های علمیه بیاموزد.
چند سال قبل از پیروزی انقلاب، در اولین دیداری که خدمت مقام معظم رهبری بودم، از درس بنده سوال کردند که پاسخ دادم. اینگونه بود که اگر کسی به ایشان جواب نمی داد، می فرمودند: «بی مایه فطیر است».
بصیرت افزایی انقلابی
ما در زمینه مبارزات انقلابی نیز حتی قبل از سال ۴۲ شاهد حرکت فقهایی در این حوزه بوده ایم که جرقه های اولیه انقلاب را ایجاد کرده اند و بزرگانی همچون مقام معظم رهبری، مرحوم آیت الله واعظ طبسی و شهید هاشمی نژاد از این چهره ها هستند. وقتی به گذشته این حوزه کهن نگاه می کنیم، چهره پرفروغ زیادی را می‌بینیم که از سطوح مقدماتی تا عالی مشغول به تحصیل و تدریس بوده‌اند.
در آن زمان اجازه درخشش و عرض اندام به حوزه های علمیه به صورت امروزی داده نمی‌شد و «ساواک» مانع بصیرت افزایی در میان جامعه بود. گرچه تلاش می شد که در مسیر هدایت مردم حرکت شود. به طور مثال، مقام معظم رهبری نیز یکی از این چهره‌هایی بودند که در کلاس های خود مطالب و مقالات ما را بررسی می نمودند و در این جلسات کتاب هایی را در زمینه های مختلف به ما معرفی می‌کردند و ما آنها را به سایر طلبه ها انتقال می دادیم.
ایشان می فرمودند که باید کتاب هایی در زمینه های گوناگون در حوزه تدریس شود تا حوزه غیر از فقه و اصول و ادبیات در زمینه نهضت های انبیا و دشمن ستیزی پیامبران و ائمه و حرکت‌های آن ها به بصیرت های لازم برسد؛ به ساواک اجازه ندهید تا مدارس را محدود کند بلکه باید حوزه ها از دردهای مردم باخبر باشند.
ایشان به ما توصیه می‌کردند که این حصارها را بشکنیم. با وجود اختناق و خفقان، کتاب هایی را مانند رساله حضرت امام یا ولایت فقیه یا اعدام حسنعلی منصور در اختیار ما می گذاشتند که در جهت بصیرت افزایی به سایر طلاب می‌رساندیم.
در حقیقت، می توان گفت که ایشان با آن بصیرت افزایی ها و تفسیر و جملات زیبا و جلسات ویژه که به تبیین امور می پرداختند، از چهره های آغازگر انقلاب بودند و پس از ایشان مرحوم آیت الله طبسی و سپس شهید هاشمی نژاد و مرحوم محامی در مقطعی به مبارزه با رژیم می پرداختند.
به همین ترتیب است که یکی از نکاتی که بسیار حائز اهمیت می باشد و مقام معظم رهبری نیز به نسبت به آن تاکید داشتند، مقوله دشمن شناسی است.
ظرف طلبگی، آلوده پذیر نیست
حقیقت این است که کسانی که می‌خواهند کار انبیا و اولیای الهی را بکنند باید وجودشان هم سنخ وجود آنها باشد. همانطور که درون ظرف آلوده نباید ماده ای زلال و شفاف مثل آب یا شیر ریخت، وجود ما هم باید پاک باشد تا قابلیت فیض الهی را داشته باشد و احکام خدا و سخنان ائمه و اهل بیت(ع) که تماماً نور است را بتوانیم دریافت کنیم؛ لذا ما طلاب باید از دریای معنویت و تقوا به خصوص از معنویت حرم حضرت رضا علیه السلام بهره مند شویم تا در سربازی امام زمان(عج) موفق باشیم.
طلبه ها باید این را بدانند که بسیاری از مشکلات حتی مشکلات مالی به واسطه رعایت تقوای الهی و وصل شدن به دریای بی انتهای معنویت ائمه اطهار(ع) حل خواهد شد.
همواره حوزه بسیار پربار و با معنویت بوده؛ گذشته حوزه علمیه خراسان را وقتی می بینیم باید لذت ببریم که از جهات مختلف بسیار عالی بوده است.
وقتی به احوالات علمای قدیم نگاه می‌کنیم می‌بینیم که بزرگان ما به تقوا و تهجد بسیار اهمیت می دادند. بنده به یاد دارم که در مدارس علمیه شاهد بودیم که هر شب ساعت ۲ بامداد تمام چراغ ها روشن بود و طلاب مشغول نماز شب و شب زنده داری می شدند.
تدریس حین تحصیل
یکی از سفارش های مقام معظم رهبری به ما این بود که می فرمودند صرفاً با درس گرفتن و نشستن پای کرسی استاد نمی‌توان درس را به شکل کامل یاد گرفت؛ بلکه باید به مرحله‌ای برسید که بتوانید آن درس را تدریس کنید. در واقع یکی از امتیازات حوزه نسبت به دانشگاه نیز وجود چنین مباحثاتی است که ما مطلبی را که می آموزیم به شکل کاربردی اجرا می‌کنیم.
تحول و گره گشایی امور با نسل جوان حوزه
همچنین در زمینه رشته های جدیدی که باید در حوزه های علمیه به آنها بپردازند باید گفت که نیاز روز جامعه مسئله ای است که حوزه باید توجه کند؛ به عنوان مثال، مشکلات بازار و بانک ها از اموری است که در بحث تحول حوزه می بایست مورد تاکید قرار گیرد؛ زیرا این گره ها به دست همین نسل جوان حل می شود.
این امر را که فعالیت ها و شیوه های آموزشی نوین در حوزه علمیه مورد تاکید قرار گرفته، به فال نیک می‌گیریم و از سوی دیگر تدریس ها بیش از پیش مدون شده و اولویت تدریس تعیین گردیده است که بسیار مناسب می باشد زیرا موضوعات کاربردی باید تدریس شود تا انشاالله بتوانیم گره‌های نظام و مردم را از طریق حوزه‌های علمیه حل کنیم.


كد خبر: 43425  |  تاریخ درج خبر: 1401/02/17  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا