ضرورت کاربردی شدن علوم حوزوی

ضرورت کاربردی شدن علوم حوزوی
استاد مدرسه علیمه ریحانه‌الرسول خواهران تربت حیدریه با تاکید بر کاربردی شدن علوم حوزوی گفت: باید علوم حوزوی را به گونه‌ای به خورد طلاب دهیم که ایجاد انگیزه کند. اگر اساتید فکر و شورای عالی حوزه، علوم حوزوی را کاربردی جلوه بدهند و از این حالت خشک خارج کنند موجب ایجاد انگیزه در طلبه‌ها می‌شود.

حجت الاسلام حسین مختاری در گفت و گو با خبرگزاری حوزه علمیه خراسان، با بیان اینکه فردی که وارد حوزه علیمه خراسان می شود باید از نظر علمی بسیار توانمند باشد؛ گفت: یکی از رموز موفقیت در حوزه تلاش وافر و خستگی ناپذر است، اگر بخواهیم پاسخگوی سوالات مردم باشیم باید حوزیان توانمند شود کاری که بزرگان ما انجام می دادند تا بتوانند گره های بزرگ جامعه را حل کنند.
استاد سطح یک اعزامی شهرستان تربیت حیدریه در حوزه علیمه ریحانه الرسول خواهران از شرایط یک استاد را ایجاد یک فضای بانشاط همراه با پرسش و پاسخ طلاب دانست و گفت: درس های زیاد طلبه را خسته می کند، من در کلاسم طلبه ها را وادار به فکر می کنم، باید فراغت بال به طلاب بدهیم و انگیزه ایجاد کنیم.
وی با تاکید بر کاربردی شدن علوم حوزوی گفت: باید علوم حوزوی را به گونه ای به خورد طلاب دهیم که ایجاد انگیزه کند. اگر اساتید فکر و شورای عالی حوزه، علوم حوزوی را کاربردی جلوه بدهند و از این حالت خشک خارج کنند موجب ایجاد انگیزه در طلبه ها می شود.
حجت الاسلام  مختاری با تاکید بر فعالیت های فرهنگی و اشتغالزایی طلاب ؛ بیان کرد: کار فرهنگی لازمه آن خوب درس خواندن و تلاش با استعدادی است؛ متاسفانه حوزه حافظه محوری شده است و اگر از این حالت خارج شود طلبه به سمت درس و بحث خواهد رفت، وقتی مطالب خشک و زمخت تحویل طلبه داده شود طلبه بی رمق می شود.
وی در خصوص شرایط کلی برگزاری امتحانات و علم اساتید بیان کرد: نظم اساتید و فضای درس و بحث خیلی خوب است اما به اعتقاد بنده ضرورتی ندارد همه طلاب درس خارج امتحان بدهند، چرا که همه نمی خواهند مجتهد شوند؛ 6 سال درس خارج برای طلبه ای که نمی خواهد مجتهد شود، آسیب زا است. همچنین اصل امتحانات و برنامه ریزی و اساتید خوب هستند اما نوع برنامه ریزی برای امتحانات برای همه طلبه ها نباید یکسان باشد.

 

 


كد خبر: 44252  |  تاریخ درج خبر: 1401/04/11  |  کد خبرنگار: 231446  |  نام خبرنگار: مرضيه وحدت
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا