علم و عمل، هویت حوزه انقلابی است

مدير حوزه علميه خراسان تأكيد كرد

آیت الله عاملی با بیان اینكه حوزه ای را می توان انقلابی نام نهاد كه ضعف اندیشه ای نداشته، بلكه توانمند و مبتنی بر اندیشه والا، بالا و قوی اسلام ناب باشد،‌ ابراز كرد: وقتی از حوزه انقلابی سخن به میان می آید، به این معناست كه اندیشه و عمل انقلابی در آن وجود دارد و حوزه تهی از مغز، اندیشه و علم، نمی تواند با تكیه بر شعار، انقلابی شود.

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، آيت الله سيد مصباح عاملي، مدير حوزه علميه خراسان، در جمع طلاب حاضر در اردوي «طليعه تحول» با اشاره به فرمايشات رهبر معظم انقلاب در مورد «حوزه علميه انقلابي»، بيان كرد: حوزه اي را مي توان انقلابي نام نهاد كه ضعف انديشه اي نداشته باشد، بلكه توانمند و مبتني بر انديشه والا و بالا و قوي اسلام ناب باشد.

وي گفت: ماهيت اسلام ناب، پاسخگويي به همه مسائل اجتماعي، سياسي، اقتصادي، عبادي، فلسفي و كلامي در داخل و در صحنه بين الملل است و مفهوم انديشه در حوزه انقلابي نيز بايد اين گونه باشد.

مدير حوزه علميه خراسان عنوان كرد: وقتي از حوزه انقلابي سخن به ميان مي آيد، به اين معناست كه انديشه و عمل انقلابي در آن وجود دارد.

وي انقلاب اسلامي ايران را حركتي سازنده و مبتني بر جهان بيني و ايدئولوژي اسلام ناب معرفي كرد و افزود: انقلاب علاوه بر اين كه مولود يك انديشه است، در متن و بطن خود اين انديشه را به همراه دارد.

عضو شوراي عالي حوزه علميه خراسان تصريح كرد: حوزه تهي از مغز، انديشه و علم، نمي تواند با تكيه بر شعار، انقلابي شود.

وي با بيان اينكه فرمايشات مقام معظم رهبري ( حفظه الله ) تنها در قالب چاپ بنر و امثال آن نبايد نشر يابد، با اشاره به آيه «هو الذي بعث في الاميين رسولا منهم يتلوا عليهم آياته و يزكيهم و يعلمهم الكتاب و الحكمه...» (جمعه/ 2) و با بيان اين كه ماهيت بعثت و حركت رو به رشد اسلام، علم و عمل مي باشد، ابراز كرد: حوزه انقلابي سرشار از علم و عمل و در واقع هويت آن به اين دو ركن اساسي وابسته است.

مدير حوزه علميه خراسان يادآور شد: پيامبر اكرم(صلي الله عليه و آله و سلم) در موارد متعددي ماهيت و فلسفه رسالت خود را تعليم معرفي كرده است و اين بدان معناست كه قرار گرفتن عبادت در كنار علم و دانش، تحقق فلسفه بعثت پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) را نتيجه داده و آن را معنادار، هدفدار و سازنده مي كند.

وي با بيان اين كه عبادت بدون علم در بسياري از موارد مخرّب است، تصريح كرد: افراد بسياري هستند كه ادعاي عبادت و بندگي خدا را دارند، اما خراب‌كاري هاي آن ها، بر دوش جامعه بار مي شود.

حركت تحولي حوزه خراسان كم نظير بود

آيت الله عاملي در بخش ديگري از سخنان خود حركت حوزه علميه خراسان در جهت ايجاد تحول را چشمگير و آن را توجه به منابع و امكانات در دسترس، كم نظير خواند.

عضو شوراي عالي حوزه علميه خراسان همچنين، برنامه هاي دوازده گانه اردوي فرهنگي-تربيتي «طليعه تحول» را متفاوت، متنوع و سازنده عنوان و ابراز كرد: همايش هاي توجيهي مديران و اساتيد و برگزاري دوره هاي تثبيتي، از ديگر اقدامات قابل توجه و سازنده حوزه علميه خراسان در تابستان امسال بوده است.


كد خبر: 14867  |  تاریخ درج خبر: 95/06/15  |  کد خبرنگار:
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
بالا