ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

طرح ملی روشمندسازی تحقیقات علوم اسلامی در حوزه علمیه خراسان آغاز شدطرح ملی روشمندسازی تحقیقات علوم اسلامی در حوزه علمیه خراسان با همکاری معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان اجرا می شود.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، طرح ملی روشمندسازی تحقیقات علوم اسلامی در حوزه علمیه خراسان با همکاری معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در حال اجرا می باشد.
حجت الاسلام مصطفی دری در زمینه اجرای این طرح گزارشی ارائه کرد و گفت: فاز اول طرح روشمندسازی تحقیقات علوم اسلامی در زمینه فقه پژوهی در قالب کارگاهی در حال برگزاری است.

مدیر طرح روشمندسازی تحقیقاتعلوم اسلامی ادامه داد: کارگاه های طرح روشمندسازی تحقیقاتعلوم اسلامی تحت عنوان «مشق اجتهاد» در نخستین گام در چهار شهر قم،مشهد، تهران، اصفهان در 12 کارگاه و 15 جلسه 90 دقیقه ای برگزار می شود، که این کارگاه‌ها در مشهد با همکاری معاونت پژوهش و دفتر نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان انجام خواهد شد.

حجت الاسلام دری با بیان این که طرح روشمندسازی تحقیقات علوم اسلامی در مراکز فقهی برگزار می شود، اظهار کرد: بسیاری از نخبگان حوزوی علاقه ای به شرکت در درس های عمومی حوزوی ندارند زیرا دیده می شود مشارکت این افراد در درس های مراکز فقهی پررنگ تر است و همچنین طلاب به برنامه هایی که از سوی مرکز فقهی خودشان ارائه می شود، بیشتر اعتماد دارند و از سوی دیگر علم این طلاب هنگام ورود به مراکز فقهی محک زده شده است.

وی ادامه داد: از مراکز فقهی خواسته شده است طلابی را که از نخبگان به شمار می روند برای شرکت در این کارگاه ها معرفی کنند و از نظر انگیزشی نیز در سطحی باشند که عزم جدی در تدوین مقاله داشته باشند زیرا این طرح به دنبال این است که در پایان کارگاه ها از سوی شرکت کنندگان مقاله ای نوشته شود.
مدیر طرح روشمندسازی تحقیقاتعلوم اسلامی خاطرنشان کرد: با تمام مجلات فقهی، حقوقی کشور و حتی برخی مجلات داخلی تفاهم نامه امضا شده است که مقالات ارائه شده از سوی پژوهشگران شرکت کننده در طرح روشمندسازی تحقیقات علوم اسلامی را منتشر کنند.

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده در کارگاه های مشق اجتهاد گفت: در دو جلسه روش تحقیق آموزش داده و موضوعات متنوع و متعدد ارائه می شود به گونه ای که هر شرکت کننده در این کارگاه ها می تواند براساس علاقه خود یک موضوع را انتخاب کند؛ همچنین با همکاری مرکز تحقیقات اسلامی نور دوره آشنایی با نرم افزارهای فقهی و پایگاه های اینترنتی علوم اسلامی برگزار می شود.
حجت الاسلام دری ادامه داد: پس از اتمام کارگاه ها به شرکت کنندگان سه ماه فرصت داده می شود تا مقاله خود را تدوین کنند و دراین فرصت سه ماهه افرادی به عنوان پشتیبان از شرکت کنندگان حمایت علمی خواهند کرد که در پایان نیز مقاله تدوین شده برای ارزیابی به شورای علمی فرستاده خواهد شد.
وی در زمینه امکانات لازم برای برگزاری کارگاه های مشق اجتهاد از سوی مراکز فقهی گفت: از مراکز فقهی برگزار کننده کارگاه های طرح روشمندسازی تحقیقاتعلوم اسلامی خواسته شده است که سه مکان مجزا برای اجرای این طرح در نظر گیرند که شامل کلاس درس، کتابخانه فقهی مجهز و اتاق رایانه می شود.

 


كد خبر: 27865  |  تاریخ درج خبر: 1397/04/27  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا